היועמ"ש קבע כי אין כל ראיות לעבירה פלילית מצדו של אשכנזי, אך הביע ביקורת על התנהלותו וקבע כי היא אינה הולמת קצין בצה"ל • במערכת הפוליטית מתכוננים לכניסתו האפשרית של האיש שהביע לא אחת את רצונו להתמודד על הנהגת המדינה

היועץ המשפטי לממשלה, יהודה וינשטיין, הודיע היום כי החליט לסגור את תיק החקירה נגד הרמטכ"ל לשעבר, גבי אשכנזי ולא להעמידו לדין בפרשת 'מסמך הרפז'.

אשכנזי נחשד בהפרת אמונים בכך שהיה מעורב בזיוף המסמך, שנועד להכפיש את שמו של המועמד לרמטכ"לות באותה העת, אלוף יואב גלנט. מאוחר יותר התברר כי אשכנזי לא היה קשור לעניין, אך הוא נחקר בחשד למסירת מידע סודי לעיתונאי והפרת אמונים.

היום, חמש שנים וחצי מאז פתיחת החקירה בעניין, קבע וינשטיין כי אין כל ראיות לעבירה פלילית מצד אשכנזי, אך הביע ביקורת על התנהלותו במאבק המר שניהל נגד שר הביטחון דאז, אהוד ברק וקבע כי היא אינה הולמת קצין בצה"ל.

"הדו"ח מאפשר לי להיכנס לפוליטיקה", אמר היום אשכנזי למקורביו, לאחר הסרת הכתם הציבורי ועננת החשדות מעל ראשו. אשכנזי נחשב בשעתו לרמטכ”ל מוצלח וזכה לאהדה ציבורית גורפת, מפני שהציבור ראה בו כמי ששיקם את צה”ל לאחר הכשלים העצומים שנתגלו במלחמת לבנון השנייה.

קרא עוד:
[postim]

הרמטכ"ל לשעבר מחזיק בדעות פוליטיות מן המרכז ושמאלה. שמו הוזכר בשנים האחרונות כמועמד אפשרי להוביל את הגוש המצומק להנהגת המדינה – כיו”ר מפלגת העבודה או בראשות פלטפורמה פוליטית חדשה. הקולות התומכים בו התגברו במיוחד לאחר הפסדו של יצחק הרצוג בבחירות האחרונות וההבנה כי מחנה השמאל זקוק לאוטוריטה ביטחונית בראשו כדי להביס את הימין, כפי שהיו שני ראשי הממשלה האחרונים מטעמו – הרמטכ”לים לשעבר יצחק רבין ואהוד ברק.

במקביל, מנהל בתקופה האחרונה יו"ר 'יש עתיד', ח”כ יאיר לפיד, חיזור מתמשך אחר אשכנזי, עמו הוא מקיים קשרים הדוקים מזה שנים. לפיד, המתיימר להתמודד על ראשות הממשלה, זקוק גם הוא לאישיות עם רקורד ביטחוני מרשים, כדי לקבל את אמון הציבור ביכולתו לנווט את המדינה בין האתגרים הרבים והמורכבים.

(צילום ארכיון: פלאש 90)