"הראיתם שיוון, ערש הדמוקרטיה, עומדת כמעוז של סובלנות וחירות. וזו לא קל בימים אלה", אמר ראש הממשלה לאורחו בירושלים

ישראל ויוון קיימו הערב (ד') מפגש ממשלות בירושלים (G2G), בראשות ראש ממשלת ישראל בנימין נתניהו וראש ממשלת יוון אלכסיס ציפראס.

ראש הממשלה נתניהו נשא דברים חמים באזני אורחו היווני: "אנו שתי דמוקרטיות מערביות מזרח-תיכוניות, שרוצות להביא קידמה, ביטחון ושלום לעמים שלנו. אך אנו חיים באזור שהולך ונהיה הפכפך ופחות יציב, ונגוע בכוחות האסלאם הקיצוני. אני מאמין שאנו חזקים יותר כאשר אנו מתמודדים יחד מול אתגרים אלה.

"בשנים האחרונות הרחיבו יוון וישראל בצורה משמעותית את היקף שיתוף הפעולה בינינו ואת מגוון התחומים בהם עוסק שיתוף פעולה זה. בהתייעצות הבין-ממשלתית הזאת, ננקוט צעדים נוספים כדי לחזק הלאה את השותפות בינינו בדיפלומטיה, הגנה, הגנת סייבר, המלחמה בטרור, כלכלה, מסחר, אנרגיה וחדשנות. אנרגיה כוללת לא רק דיון באפשרויות לניצול הגז הימי, אך גם חיבור בין ישראל לקפריסין ויוון בעזרת כבל חשמלי שיאפשר לישראל, לראשונה, לגוון את רשת החשמל שלה ואף לייצא גז בצורת אנרגיית חשמל.

"נדון במים, בסביבה, חקלאות, ביטחון הציבור, פעילות בשעת חירום, תחבורה, סוגיות ימיות, תיירות ותחומים רבים נוספים. אני חושב ששיתוף הפעולה בינינו הופך את שתי המדינות שלנו לבטוחות יותר ומשגשגות יותר.  וזה היה צריך להתרחש מזמן, אך עכשיו זה קורה בקצב מהיר ביותר.

קרא עוד:
[postim]

"אנו יודעים שיוונים רבים סיכנו את חייהם כדי להציל יהודים בשנים השחורות של השואה. אלקסיס, יש לנו תכנית מיוחדת במוזאון השואה שלנו להנצחת לא-יהודים שסיכנו את חייהם ואת משפחותיהם – עוז הרוח הגדול ביותר – הם סיכנו את חייהם, אך גם את חייהם של בני משפחותיהם כדי להציל יהודים בשעתנו הקשה ביותר.

"מוסד ההנצחה שלנו יד ושם, הכיר ב-321 יוונים כחסידי אומות עולם – 321. זה הרבה. בביקורי ליוון ראיתי את הגבורה של היוונים, של ראשי ערים, של אנשי כמורה, שעמדו אל מול הקריאות להביא את היהודים להשמדה. אני זוכר במיוחד מקרה אחד שבו ראש עיר וכומר פנו לאותו נאצי שהורה להם להסגיר את היהודים, והם באו שניהם ואמרו "הנה היהודים שלכם. אנחנו היהודים". לעולם לא נשכח זאת. זאת עדות יוצאת מן הכלל לגבורה אנושית.

"ממשלתך עומדת איתנה מול ניאו-נאציזם, אנטישמיות וגזענות ואנחנו משבחים אתכם על כך. הראיתם שיוון, ערש הדמוקרטיה, עומדת כמעוז של סובלנות וחירות. וזו לא קל בימים אלה. אני יודע כמה זה חשוב לכולנו כחברים בקהילה המתורבתת.

"אני רוצה גם להביע את הערכתי לעמדותיה המרכזיות של יוון בנוגע לישראל בפורומים הבין-לאומיים. יוון היא ידידה אמתית. אני מאמין שמתפתחת כאן ידידות שיכולה להפוך לברית אמתית לשלום, לקדמה ולביטחון. אני בטוח שהתייעצויות הבין-ממשלתיות שנקיים מיד אחרי מסיבת העיתונאים הזאת ימשיכו לחזק את השותפות ואת הידידות הזאת".

(צילום: קובי גדעון – לע"מ)