במשרד האוצר משיבים: "המשכורת של הדיפלומט שמתראיין היא חלק מתקציב משרד החוץ שעומד על למעלה ממיליארד שקל" • יו"ר ועדת המשנה ליחסי חוץ: "אי אפשר להילחם בתופעת הדה לגיטימציה כנגד ישראל ובתנועת ה-BDS עם תקצוב של 14 מיליון ש"ח

לנוכח פעילות החרם וארגוני ה-BDS כנגד מדינת ישראל, נחשפו היום נתונים עגומים על אזלת היד של מערך ההסברה הלאומי, כך למשל תקציב הדיפלומטיה הציבורית בשוודיה, שם נאבקת ישראל מול שרת חוץ לעומתית, עומד על 19 אלף דולר בלבד.

ירדן ותיקאי, ראש מערך ההסברה, פרס את התמונה הקשה בוועדת המשנה ליחסי חוץ בוועדת חו"ב בראשות ח"כ מייקל אורן, ואמר כי בעיות התקציב וכח האדם באות לידי ביטוי בעיקר בשנים אחרונות שבהם הועברו סמכויות בתחום ההסברה ממשרד אחד לאחר או שלא אושר תקציב המדינה בזמן. לדברי ותיקאי אחת הבעיות של מדינת ישראל בתחום ההסברה למדינת ישראל היא המחסור המשמעותי בדוברי השפה הערבית.

נציג משרד החוץ בדיון נועם כץ סיפר כי בכל רגע נתון פועלים בישראל כ-1000 עיתונאים זרים, מקום שלישי בעולם ברמת הסיקור כשמרביתו של היחס התקשורתי בעולם כלפי ישראל הוא שלילי. מרבית הנציגויות של ישראל בעולם מאוישות על ידי 2.2 עובדים שאמונים על מכלול עצום של נושאים המצויים תחת אחריותם ובכלל זה תחום ההסברה. תקציב התפעולי של הדיפלומטיה הציבורית במשרד החוץ עומד על 14 מיליון שקל, עבור כל 106 הנציגויות בעולם. "מדובר בתקציב זעום שאינו מאפשר לבצע פרויקטים משמעותיים" אמר כץ.

קרא עוד:
[postim]

נציג משרד האוצר ניר אמסל ציין כי תקציב משרד החוץ עומד על למעלה ממיליארד שקל, "לא ניתן לטעון כי רק 40 מיליון שקל מופנה להסברה מאחר והרבה מאוד מהפעילות במשרד קשורות בעקיפין להסברה גם אם הן לא מוגדרות כך במפורש. כך למשל השכר של נציג ישראלי בחו"ל שמתראיין ברשת זרה".

בסיכום הישיבה אמר היו"ר אורן כי "בדיון הוצגו נתונים מדאיגים בכל הנוגע להתנהלותו ותקצובו של מערך הדיפלומטיה הציבורית של מדינת ישראל. אי אפשר להילחם ברצינות בתופעת הדה לגיטימציה כנגד ישראל ובתנועת ה-BDS עם תקצוב של פרסום ושיווק העומד על כ 14 מיליון ש"ח כאשר לשם ההשוואה תקציב הפרסום של חברת אסם הישראלית עומד על כ 110 מיליון ש"ח. כיצד מדינת ישראל יכולה להילחם בתנועת החרם בשוודיה כאשר תקציב הפרסום והשיווק שלה במדינה עומד על כ-19,000$ בשנה?" תמה.

(אילוסטרציה: מרים אלסטר – פלאש 90)