"אתה והמשיחיים שלך הייתם מתים שרעיון שתי המדינות ימות" כך פנה יו"ר המחנ"צ לבנט לאחר שועידת מפלגת העבודה אישרה את תכניתו הבטחונית-מדינית • הרצוג הציע העברת סמכויות אזרחיות לרשות הפלסטינית והיפרדות מיישובים שאינם בגושים "על מנת לשמר את חזון שתי המדינות"

ניצחון להרצוג במפלגתו: ועידת העבודה אישרה הערב את המתווה המדיני-בטחוני שהציג יו"ר המפלגה יצחק הרצוג, כמצע המפלגה בבחירות הבאות. "נחזיר את מפלגת העבודה לדרך בן גוריון ורבין" אמר הרצוג בפאתוס.

עיקרי התכנית המדינית של מפלגת העבודה גובשו בשבועות האחרונים ועיקריהם הוצגו בדבריו של הרצוג לנשיא צרפת כי "כיום אין היתכנות ליישום חזון שתי המדינות". הרצוג הודה בפתח דבריו בפני באי הוועידה כי "הסכם שלום מלא לצערנו לא נמצא מעבר לפינה וכי בשלב זה לא ניתן להגיע למימוש חזון שתי המדינות" אך ביקש להתוות מדיניות שתסייע "לשימור חזון שתי המדינות תוך היפרדות מן הפלסטינים עד למימושו".

בחזונו של הרצוג, על ישראל להיפרד מהיישובים הפלסטיניים ולהשלים את גדר ההפרדה סביב גושי ההתיישבות. הכפרים הפלסטינים ינותקו מירושלים והאחריות האזרחית תועבר לידי הרשות הפלסטינית. הסמכות הצבאית, לפי מתווה הרצוג, תישאר בידי ישראל, "למדנו את לקחי ההתנתקות שעשה הליכוד בעזה. צה"ל יישאר בכל השטח ולא יזוז", עקץ הרצוג.

קרא עוד:
[postim]

הרצוג ביקר בחריפות את נתניהו וממשלתו ואמר:" ביבי לא רוצה להיפרד מהפלסטינים. הוא פוחד מהמשיחיים בימין הקיצוני. המשיחיים שרוצים להטביע אותנו בים של מדינה ערבית יהודית. והוסיף "שמעתי הבוקר את אורי אריאל מדבר שוב על סיפוח של עשרות ומאות אלפי פלסטינים למדינת ישראל. אתה רוצה לספח עוד פלסטינים לישראל? השתגעת? שיהיו עוד פיגועים? נביא המשיחיים בנט משתמש במילים מכובסות: הוא אומר "רעיון שתי המדינות מת". ואני משיב, בשמכם: תקשיב לי בנט טוב-טוב: רעיון שתי המדינות לא מת. אתה והמשיחיים שלך הייתם מתים שרעיון שתי המדינות ימות. רעיון שתי המדינות לא מת, כי בלעדיו המדינה היהודית תפסיק להיות מדינה יהודית".

."רוצים להטביע אותנו בים של מדינה ערבית יהודית". (אילוסטרציה: פלאש 90)

 

מתווה לבחירות כבר יש, יו"ר למפלגה- לא בטוח

בוועידת העבודה נעשה ניסיון לטעת תחושה חגיגית בערב ההיסטורי בו מוצגת משנתה המדינית של המפלגה בנושאים הרלוונטיים. ח"כ עמרי בר-לב אמר: "האין-מדיניות של נתניהו מקבלת היום קונטרה ממפלגת השלטון האמיתית של מדינת ישראל", ומזכ"ל המפלגה, חיליק בר, קרא לכל חבריה להתאחד סביב התכנית שאושרה היום, "מתווה הנותן צעדי ביניים חשובים וריאלים מתוך מחויבותנו לפתרון שתי המדינות". הרצוג עצמו ביקש לבצר קונצנזוס והודיע כי ההחלטה תתואם בהמשך עם שותפיו למחנה הציוני מ"התנועה" בראשות ציפי לבני.

חברי הוועידה הפגינו כלפי חוץ חזית אחידה והעניקו ליו"ר ארכה של שלושה חודשים עד לעריכת בחירות מקדימות לראשות המפלגה, פריימריז שבאופן מסורתי מביא להדחת היו"ר שהפסיד את הבחירות הארציות. מי שעשויה להתמודד מול הרצוג היא ח"כ שלי יחימוביץ שבלטה בהיעדרותה בעת נאום הרצוג. יחימוביץ' מתחה בימים האחרונים ביקורת נוקבת על דבריו של הרצוג ותבעה ממנו הבהרות כלפי האמירה "החורגת מעמדתה המסורתית של המפלגה".

."רעיון שתי המדינות לא מת". הרצוג בוועידה, הערב (צילום: פלאש 90)