הקואליציה סיכמה לגבש חוק שיאפשר להשעות חבר כנסת בשל התנהגות שאינה נאותה "קוראים למפלגות הציוניות באופוזיציה להצטרף אלינו" • ראש הממשלה הגיש תלונה אישית נגד הח"כים "בשום פרלמנט בעולם לא היו שותקים על הבעת תמיכה בטרוריסטים שרצחו את אזרחי המדינה"

סערת ביקורם של ח"כי בל"ד בבתי המחבלים בשבוע שעבר, ממשיכה לצבור תנופה, והיום הודיע ראש הממשלה כי ימצה את כל האפשרויות החוקיות על מנת להעניש את הח"כים שביקרו משפחות מחבלים.

היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט, ביקש מהמשטרה שתבדוק את העובדות הנוגעות לביקור חברי הכנסת של מפלגת בל”ד, ג’מאל זחאלקה, חנין זועבי ובאסל גטאס, עם משפחות המחבלים. נתניהו פנה הבוקר למנדלבליט והורה לו לבחון הליכים משפטיים נגד הח"כים הסוררים. במקביל ובאופן חריג, הגיש ראש הממשלה באופן חריג, תלונה בנידון לוועדת האתיקה של הכנסת שתנקוט בצעדים משמעתיים כלפי חברי בל"ד.

בדיון עם ראשי מפלגות הקואליציה, סיכם ראש הממשלה על גיבוש הצעת חוק שתאפשר לכנסת להשעות חבר כנסת בגלל התנהגות שאינה הולמת.
ההשעיה תיכנס לתוקף עם רוב מיוחס של 90 ח"כים, בדומה למנגנון הקיים היום בחוק להשעיית נשיא מדינה ויו"ר כנסת או סגניו, "ח"כ שהולך לנחם משפחות של מחבלים רוצחי ישראלים אינו ראוי לכהן בכנסת ישראל" אמר נתניהו.

תלונת נתניהו נגד החכים הערבייםהתלונה שהגיש ראש הממשלה

זאב אלקין שהופקד על גיבוש החוק, אמר כי הוא שוקד עתה על הנוסח וכי יעשה הכל כדי שיקודם בזמן הקרוב. "המעשה האחרון של חברי כנסת מבל״ד חצה את כל הקווים האדומים" אמר אלקין וקרא למפלגות האופוזיציה להצטרף לתהליך החקיקה.

קרא עוד:
[postim]

הח"כים הערביים מחו במרץ על הצעת החוק שהוכרזה. יו"ר הרשימה הערבית איימן עודה, אמר כי זהו חלק מקמפיין של שקרים ושנאה שנתניהו ממשיך להוביל נגד האוכלוסיה הערבית.

חברי הכנסת של מר"צ הצטרפו לעמיתיהם הערבים בהתנגדות לחוק המוצע. ח"כ מיכל רוזין אמרה כי "מעל הודעת נתניהו שמכוונת בגלוי לחברי בל"ד, מתנוסס דגל שחור". לדבריה, חוקי המשילות בקדנציה הקודמת, והעלאת אחוז החסימה נועדו לפגוע בייצוג המיעוט הערבי "עכשיו מבקש שוב ראש הממשלה לשלול ייצוג מהמיעוט הערבי בישראל, בהנחה המגלומנית ש-90 חברי כנסת יחברו אליו בצעד כזה. לצעד כזה יש שם. קוראים לו עריצות הרוב. גם חברתה לסיעה, ח"כ תמר זנדברג טענה כי המניע האמיתי מאחורי ההתגוללות חסרת כל פרופורציה על חברי הכנסת הערבים היא לא להגן על ישראל מטרור, אלא להוציא ערבים מהכנסת. זנדברג תמהה "האם החוק יחול גם על השרה שקד שנפגשה עם משפחות הטרוריסטים מדומא?"

חברת הליכוד, ענת ברקו, הגנה על ההחלטה ואמרה כי הח"כים מבל"ד חותרים נגד עצם הדמוקרטיה הישראלית ולכן הם צריכים להיות בחוץ. ברקו ציינה בפליאה את העובדה ש"אותם ערבים ישראלים שחשים כי האנשים הקיצונים הללו אינם מייצגים אותם – אינם יוצאים נגדם, הם בוחרים בהם פעם אחר פעם…"

(אילוסטרציה: פלאש 90)