55 עובדים נהרגו בתאונות עבודה קטלניות בכלל תחומי המשק – הנתון הנמוך מזה 5 שנים, 11% פחות מאשתקד • עליה מדאיגה במספר העובדים שנהרגו בענף הבניה– 35, לעומת 31 אשתקד, מרביתם מנפילה מגובה

55 עובדים נהרגו בתאונות עבודה שהתרחשו במהלך שנת 2015, כך עולה מסיכום ראשוני של נתוני תאונות העבודה הקטלניות, שערך מינהל הבטיחות והבריאות התעסוקתית, במשרד הכלכלה והתעשייה. נתון זה הוא הנמוך ב-5 השנים האחרונות ומהווה ירידה של כ-11% במספר ההרוגים בתאונות עבודה בהשוואה לשנת 2014, במהלכה נהרגו 62 עובדים.

עם זאת, פילוח נתוני התאונות הקטלניות לפי ענפי המשק המרכזיים מציג תמונה מדאיגה בענף הבנייה. ב-2015, נהרגו 35 עובדים באתרי הבנייה. מספר זה מהווה עלייה יותר מ-10 אחוזים לעומת השנה הקודמת, במהלכה נהרגו 31 עובדים. מבין העובדים שנהרגו בענף הבנייה, 18 עובדים ישראלים ו-17 עובדים זרים ועובדים תושבי הרשות הפלסטינית. במינהל האכיפה מציינים כי ב-5 השנים האחרונות חל גידול של כ-20% במספר אתרי הבנייה הפעילים (מאז 2010) – מכ-11,370 לכ-13,230 אתרי בנייה, ובהתאמה במספר העובדים המועסקים ופועלים בהם, אך הגידול במספר ההרוגים בענף, מעיד על הצורך בטיפול מערכתי.

קרא עוד:
[postim]

העלייה במספר ההרוגים באה לידי ביטוי גם בנתח היחסי של ענף הבניה מקרב כלל ההרוגים בתאונות העבודה. בעוד ובשנים האחרונות הווה מספר ההרוגים בענף הבניה כמחצית ממספר ההרוגים בתאונות עבודה בכלל, בשנת 2015 עומד מספר ההרוגים בענף על 63% מכלל ההרוגים בתאונות עבודה, בייחוד נוכח הירידה במספר ההרוגים בענפים אחרים: 10 עובדים נהרגו בענפי התעשייה, 8 עובדים נהרגו בענפי השירותים והמסחר ו-2 עובדים נהרגו בענף החקלאות.במהלך חודש ינואר 2016, התרחשו 8 תאונות עבודה קטלניות, מתוכן 5 תאונות בענף הבניין.

מבירור נסיבות התאונות, שערכו מפקחי העבודה של מינהל הבטיחות, עולה כי מרבית ההרוגים בענף הבניה, נהרגו מנפילה מגובה (60%) במהלך עבודות שביצעו על גגות, פיגומים ופתחים במבנים. סיבות נוספות למוות היו התמוטטות של חלקי מבנה, קירות או ציוד הנדסי, התחשמלות או פגיעה מחפץ. בחלק ניכר מהמקרים סיבת התאונה הנה חוסר הקפדה על הוראות הבטיחות.

(אילוסטרציה: צלם – פלאש 90)