עקב המצב הבטחוני: שומרים יוכלו לשאת את נשקם מעבר לשעות העבודה

השר לביטחון פנים: "אף פעם אי אפשר לדעת איפה יהיה האירוע הבא" • במצב הקיים, הוראת שעה של השר לארדן מתירה זאת, אך בשל קולות שהביעו ספקות בפרשנות החוקה, נועד החוק החדש • ח"כ אמרי אוחנה למתנגדים: אתם יוצאים גם נגד זכות ההגנה העצמית של מדינת ישראל כשהיא מותקפת בטילים

מליאת הכנסת אישרה בקריאה ראשונה את הצעת חוק כלי הירייה המציעה להסמיך את פקיד רישוי כלי הירייה לקבוע הוראות המאפשרות לשומרים לשאת את נשקם גם שלא במסגרת עיסוקם בשמירה, אם יש צורך בכך לשם שמירה על שלום הציבור וביטחונו, עקב סכנה בהשארת הנשק במקום בו מתבצעת השמירה, או מטעמים מיוחדים אחרים.

בדברי ההסבר להצעה נכתב: " עקב החמרה במצב הביטחוני בישראל ובהנחיית השר, קבעה הרשות המוסמכת הוראת שעה המתירה לשומרים לשאת ולהחזיק בכלי הירייה גם שלא במסגרת עיסוקם ובאזור ההעסקה כאמור, בכפוף לשימוש בתותב ולאחסנת כלי הירייה בכספת ביתית. הוראת השעה נקבעה מתוך הנחה כי נשיאת כלי ירייה בידי שומרים מיומנים, גם מעבר לשעות העבודה, עשויה לתרום להתמודדות עם פעילות חבלנית עוינת, לסייע בכך לכוחות הביטחון, ולהרחיב את תרומתו של השומר לציבור. הוראת שעה זו הוארכה מעת לעת ולאחרונה עד יום כ' באדר א' התשע"ו (29 בפברואר 2016). לנוכח קביעת הוראת השעה האמורה, הועלו ספקות באשר להתאמה בינה לבין הוראות החוק. מוצע להסדיר עניין זה במפורש, ולהסיר ספק בפרשנות החוק בנושא."

קרא עוד:
[postim]

לשמע קולות המתנגדים, אמר ח"כ אמיר אוחנה: זה לא מפתיע לראות את אלה שיוצאים נגד זכות ההגנה העצמית של מדינת ישראל כשהיא מותקפת בטילים, שהם יוצאים עכשיו גם נגד זכות ההגנה הבסיסית מטרור היחידים. ההצעה הזו היא מידתית אחראית ושקולה. בארה"ב אחוז נשיאת הנשק עומד על 100%, בישראל המצב הוא שבין 2%-4% נושאים נשק.

השר לביטחון פנים גלעד ארדן אמר: "אנחנו באמצע גל טרור שמבוסס על החלטות של יחידים רבים ואף פעם אי אפשר לדעת איפה יהיה האירוע הבא, ומכיוון שאי אפשר להציב שוטר בכל מטר מרובע, אז כאשר יש לנו במדינה מאבטחים שעברו קורס ויש להם מיומנות רבה, באיזונים המתבקשים, התועלת של הציבור ברמת הביטחון האישי תהיה רבה יותר מאשר הסיכונים שהחוק הזה עלול לייצר".

28 תמכו 23 התנגדו וההצעה תועבר לוועדת הפנים להמשך חקיקה.

(אילוסטרציה: יונתן זינדל – פלאש 90)

נתקלתם בחדשה מרעישה? ידיעה מעניינת מוזמנים לספר לנו