נתניהו בהופעה תקדימית בבג״צ: "אין מתווה ריאלי אחר"

ראש הממשלה ביקש להופיע בפני השופטים ולהשיב כשר הכלכלה על העתירות נגד הפעלת סעיף 52: "נקודת זמן קריטית מבחינת הסיכונים והסיכויים. אנחנו נמצאים בדקה ה-90" • בסוף הדיון הוצאו הנוכחים כאשר הוצגו לבית המשפט חוות דעת סודיות • מתנגדי המתווה: "לא שמענו שום דבר חדש"

ראש הממשלה בנימין נתניהו, המשמש כבר יותר משלושה חודשים גם כמ"מ שר הכלכלה ובשבועיים האחרונים כשר עצמו, התייצב היום בפני הרכב של חמישה שופטים בבית המשפט העליון להגן על הפעלת סעיף 52 המאשר את מתווה הגז ומתיר את קיום המונופול בשל "שיקולים בטחוניים".

בדיון עצמו, הודה ראש הממשלה כי קיימים גם שיקולים של אמון המשקיעים ויציבות פיננסית, אך אמר כי בהקשר האזורי יש בהם משום להשפיע על מצבה המדיני והבטחוני של המדינה.

נתניהו האשים את הממונה על ההגבלים העסקיים לשעבר, דיויד גילה, כי בהפרתו את הסיכומים ובהתנגדותו לטיוטת הצו שהוסכם עם בעלי "תמר" ו"לוויתן" הכניס את משק הגז הישראלי לקיפאון. ראש הממשלה סקר מקצת מהערכות המומחים ואמר כי אלו הביאו למסקנה מתבקשת כי מטעמים של מדיניות חוץ ומטעמים של בטחון המדינה הוכרח להפעיל את הסעיף המתיר את ההגבל שבין החברות.

קרא עוד:
[postim]

"שוחחתי עם סגן נשיא ארה"ב ג'ו ביידן על ההזדמנויות הגיאו-פוליטיות החדשות בעקבות פיתוח משק הגז" סיפר נתניהו. ראש הממשלה ציין כי גם ראש ממשלת יוון ונשיא קפריסין הידקו קשריהן עם ישראל בעקבות התקדמות מתווה הגז והזכיר כי ההתמהמהות גרמה לביטול חתימה על הסכם חשוב עם ירדן. ההתקדמות בשיחות הפיוס עם טורקיה, גוייסה אף היא לשם הכשרת המתווה ושימשה כהוכחה לנחיצות אישור מתווה הגז המהווה גורם מדרבן למדינות האזור לשמירת קשריהן עם ישראל.

.נתניהו עם ראשי קפריסין ויוון

ראש הממשלה שב והזכיר כי כיום קיימת אסדת גז טבעי אחת המספקת יותר ממחצית האנרגיה לחברת החשמל, "אם נשעה את הפיתוח ונעצור הוספת אסדות גז, זו סכנה בטחונית קיומית למשק החשמל" אמר נתניהו.

"חלופות אחרות אינן ריאליות במסגרת הזמנים הדרושה" קבע נתניהו ושלל את מרבית טענות המתנגדים, "כל עיכוב באישור המתווה עלול לגרום לתוצאות הרות אסון שייקח שנים רבות לתקן, אם בכלל".

העותרים: "נתניהו מיחזר את דבריו"

ח"כ שלי יחימוביץ' מהבולטות במאבק נגד המתווה אמרה בתום הדיון כי היה זה "נאום עמוס הפרזות, קלישאות ודברים כלליים שאין מאחוריהם ולו עובדה אחת או טיעון בעל משקל". לדברי יחימוביץ' "מתחזק הרושם שעצם הנוכחות מטילת המורא היא המסר…". הפרופ' טרכטנברג, ממפלגת המחנ"צ גם הוא, אמר כי נתניהו מיחזר את אותן הטענות שכבר נטענו בעבר בבמות שונות, "הדבר היחידי שהוא חידש היה לתמוך בטענתנו בעתירה, כי הטיעון הבטחוני משני, והסיבה העיקרית למתווה הגז הנוכחי היא סה"כ אובדן אמון המשקיעים – אותו אמון שאיבדנו בתקופת נתניהו…" עקץ טרכטנברג.

(צילום: גילי יוהנה – פלאש 90)

הוסף תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

נתקלתם בחדשה מרעישה? ידיעה מעניינת מוזמנים לספר לנו

דילוג לתוכן