הצעת חוק לשינוי הרכב האסיפה הבוחרת את הרבנים הראשיים נדחתה: לא ייכנסו נשים למועצה ותימשך ההכרה ב"גדול בתורה" • השר לשירותי דת: "הרכב האסיפה משקף איזון עדין וראוי בין האוכלוסיות" • הממשלה הבהירה בעבר כי תתמוך בהגדלת מספר החברים אך תתנגד להגדלת חלקם היחסי של רבני מושבים וקיבוצים

מליאת הכנסת דחתה בקריאה טרומית את התיקונים לחוק הרבנות הראשית לישראל שהוצעו על ידי ח"כ אלעזר שטרן.

שטרן המגדיר עצמו 'דתי' אינו פוסק מניסיונותיו לפגוע בכל הקדוש והיקר לשומרי תורה ומצוות. לאחר שהופלה הצעת חוק שהגיש לחייב מתן כשרות במטבחים מחללי שבת ניגש שטרן לפגוע במוסד שמסמל יותר מכל את הקשר הקלוש בין דת ומדינה- הרבנות הראשית.

על פי הצעת ח"כ שטרן, ישונו תנאי הכשירות לבחירת רב ראשי לישראל כאשר השינוי המרכזי נוגע לגבי מי שמועצת הרבנות תקבע כי הוא "גדול בתורה", לפי שטרן, אין זה מספק ונדרשת הכרה של מוסדות הבחינה של הרבנות במספר תחומים.

עוד ביקש שטרן להגדיל את מספר חבריה של האסיפה הבוחרת, ולשנות את היחס בהרכב בין הרבנים ונציגי הציבור שבאסיפה, 105:95 במקום 80:70 כיום. תוספת המשבצות תוקצה ברובה לרבני מועצות אזוריות, מושבים וקיבוצים, כשהמטרה הבלתי מוצהרת היא לשנות את אופיה ההלכתי-ציבורי של האסיפה ולשוות לה מראה עממי ופשרני יותר. בהרכב נציגי הציבור ביקש שטרן להוריד חלק מהמקומות המיועדים לראשי הערים הגדולות, בהם ראש עיריית מודיעין עילית יעקב גוטרמן.

קרא עוד:
[postim]

הסעיף הבעייתי ביותר שהוצע הוא קביעת חובת ייצוג לנשים, כאשר כ-40 מקומות מבין אלה המיועדים לשרים, ח"כים ואישי ציבור, יוקצו לנשים בלבד. ההצעה האנטי-הלכתית קסמה לשטרן בשל שנאתו למוסד ההלכתי, יותר מאשר ”דאגתו” לציבור הנשים, אשר בתפקידו כקצין חינוך בצה״ל פעל לבטל את מינוי יועצת הרמטכ"ל לענייני נשים.

בקדנציה הקודמת, בהיותו נציגה של 'התנועה' הצליח שטרן להעביר את הצעתו בקריאה טרומית, זאת לקול מחאת רבים מנציגי הבית היהודי שלא תמכו בה. במפלגות החרדיות נלחמו נגד החוק שהיה עשוי להשפיע על בחירת הרבנים הראשיים שחלה בחודשים שלאחר מכן.

ח"כ שטרן, מאוכזב מהפלת הצעתו בשנית, אמר כי הבית היהודי יכל בקדנציה הקודמת להביא לבחירת רבנים ראשיים ציונים, ומחה על כך ששרת המשפטים הטילה היום וטו על צירוף נשים לגוף הבוחר.

השר לשירותי דת דוד אזולאי השיב: לו החוק היה מחוקק היום, מן הראוי היה שיחוקק כפי שהוא, "לא הייתי משנה אותו, הוא מייצג את הציבור נאמנה בפרופורציות הנכונות". אזולאי הסביר כי הרכב האסיפה משקף איזון עדין וראוי בין מגוון האוכלוסיות השונות. בהצבעה הטרומית תמכו 32 ח"כים בעד השינויים, 44 התנגדו ואחד נמנע.

(אילוסטרציה: פלאש 90)