איזנקוט אמר כי גם אם הנערה-מחבלת עושה מעשה חמור מאוד, צריך להפעיל את הכוח הדרוש לביצוע המשימה בלבד • יעלון: "אסור שחושינו יקהו ושהאצבע תהיה קלה על ההדק. שומעים הרבה ביטויים כאלה, 'צריך לחסל ולהשתולל'. אני אומר: לא!"

צמרת מערכת הביטחון בדעה אחידה: להימנע מהריגת מחבלים, ככל הניתן, אלא אם כן נשקפת סכנה לחיי הלוחמים או האזרחים ואין כל דרך אחרת לבלום את המפגע.

הראשון שהתבטא בעניין היה הרמטכ"ל רב-אלוף גדי איזנקוט. "צה"ל לא יכול לדבר בסיסמאות, כמו 'הבא להרגך השכם להרגו'. לא הייתי רוצה שחייל יפתח באש וירוקן מחסנית על נערה כזאת, גם אם היא עושה מעשה חמור מאוד, אלא יפעיל את הכוח הדרוש לביצוע המשימה".

איזנקוט הוסיף כי חייל יכול לפעול רק במידה ויש סכנת חיים, "דווקא באזור יהודה ושומרון, בסביבה אזרחית, המציאות יותר מורכבת", אמר בשיחה עם תלמידי בית ספר בבת ים.

היום גיבה שר הביטחון, משה יעלון, את דברי הרמטכ"ל: "אסור שחושינו יקהו ושהאצבע תהיה קלה על ההדק. שומעים הרבה ביטויים כאלה, 'צריך לחסל ולהשתולל'. אני אומר לא. בלי פגיעה בחפים מפשע, בלי ליצור נסיבות שיגרמו לנו לאבד את הדרך ואת צדקתה. אם יש כאלה חפים מפשע שאינם מסכנים – נשים, ילדים או חסרי אונים – אתה לא משחרר עליהם את היצר".

קרא עוד:
[postim]

מוקדם יותר שיגר ח"כ בצלאל סמוטריץ' מהבית היהודי מכתב ליעלון, בו הוא דורש ממנו לנזוף באיזנקוט על כך שנקט בביטוי המזלזל "סיסמה" כלפי אמרת חז"ל "הבא להרגך השכם להרגו".

"זוהי אמירה בוטה ומזלזלת שאסור שתעבור בלא התייחסות. העקרונות והערכים היהודיים הם התשתית עליהם בנויה מדינת ישראל ועליהם נשען צה"ל", כתב סמוטריץ'. "הזלזול בקודשי ישראל ובערכים שליוו את עמינו מזה אלפי שנים לא ראוי ולא תואם את ערכי צה"ל ואת ההתנהגות המצופה מקצין בכיר בו".

(צילום ארכיון: אריאל חרמוני – משרד הביטחון)