ליצמן יכלול תרופות מצילות חיים במסגרת השב״ן: "אני קובע, לא פקיד של משרד האוצר!"

השר ליצמן התעמת עם בכירי האוצר והודיע כי תרופות מצילות חיים שאינן בסל הבריאות, ישולבו במסגרת השב"ן של קופות החולים • פקידי האוצר הביעו התנגדות ליוזמה וליצמן הגיב בסערת רגשות: "אולי תסמכו עלי? אולי בכל זאת אני עושה משהו טוב? אולי תשמחו שאני תורם לבריאות הציבור?"

במהלך דיון שקיימה הבוקר ועדת העבודה, הרווחה והבריאות של הכנסת בהצעה דחופה לסדר שיזם ח"כ הרב אורי מקלב בנוגע לתרופות מצילות חיים שאינן כלולות בסל הבריאות, הכריז שר הבריאות הרב יעקב ליצמן כי יפעל לשילוב במסגרת השב"ן תרופות מצילות חיים שאינן בסל הבריאות, ואף יקדם הצעת חוק ממשלתית בנושא.

"מי שמתחת לקו העוני, קופות החולים יעניקו לו את התרופות ללא תשלום" אמר ליצמן ונימק: "אני לא צופה שניתן להוסיף עוד מיליארדים לסל התרופות, ולכן שב"ן הוא הפתרון. אשקול לתת לוועדת התרופות להמליץ אילו תרופות ייכנסו לשב"נים. לא החלטתי עוד באיזה סכומים מדובר, אבל אני לא מתכוון לוותר בעניין זה".

קרא עוד:
[postim]

רן רידניק מאגף התקציבים במשרד האוצר אמר לשר ליצמן: "אנחנו במחלוקת עמוקה מאוד. בתוך הסל הציבורי יש כבר תרופות מצילות חיים, זה יותר נכון ציבורית וכלכלית ונגיש לכולם. פרמיות השב"נים כבר עלו בעשרות אחוזים. רק לפני כמה חודשים אישרנו חקיקה במטרה להוריד פרמיות ולצמצם את ההוצאה הציבורית לבריאות". בתגובה הרים השר את קולו ואמר בהתרגשות: "על מה אתה מתבסס? על מה יהיה פרמיות? אני אומר לך שלא. אני קובע, לא פקיד של משרד האוצר. אני האחראי לבריאות, ואני אקבע ולא הוא".

רידניק: "צריך להיות איזון אקטוארי, וזאת לא החלטה שלי". ליצמן: "יש שר והוא צריך להחליט. או שאני מוביל את המשרד, או שאני מובל. אני רוצה לעשות סיעוד, אתם אומרים לי לא, כי זה מעלה מסים. אבל זה הורדת מסים כי חוסכים כסף מבריאות פרטית. אולי אני צודק לפעמים? לא יעזור לו, לפקיד כלשהו, לא לו ולא לשליחו. לא יעזור. לא ולא. לא ולא. אולי תסמכו עלי? אולי בכל זאת אני עושה משהו טוב? אולי תשמחו שאני תורם לבריאות הציבור? אם אני חוסך חיי אדם יום יום בהחלטה הזאת, אתם רוצים שאני אוותר? השתגעתם לגמרי? לא יעזור לכם, לא לחברי כנסת, וקל וחומר לא לפקידי אוצר".

מקלב: "שיקול תקציבי שרירותי של האוצר הופך לשאלה של חיים ומוות"

"בסופו של תהליך, ועדת סל התרופות לא מאשרת תרופות רבות, חלקן מצילות ומאריכות חיים, וגם הוועדה מודה בכך שאלמלא שיקול התקציב הייתה מאשרת תרופות רבות נוספות", אמר ח"כ מקלב בדיון וציין כי "מבחינתו זה רק מחדד את המחויבות כלפי ציבור החולים שמונעים ממנו תרופות מצילות חיים. אלו לא תרופות ההומאופתיות או תרופות בלתי קונבנציונליות סודיות, אלא על תרופות קיימות, מוכחות מחקרית ומומלצות – אך שיקולי תקציב גורמים לכך שלחולה אחד יש את התרופה מצילת החיים ואילו לחולה שמאושפז לצידו אין כל תרופה. זה מותיר את הציבור בפני דילמות קשות והם מוכרים את כל מה שיש להם כדי לממן את התרופה. כיצד ייתכן שאב לא ייתן לבנו תרופה מצילת חיים ולהיפך? שיקול תקציבי שרירותי של האוצר הופך לשאלה של חיים ומוות".

מלכתחילה, הסביר ח"כ מקלב, הרצון היה לשלב תרופות מצילות חיים במסגרת סל הבריאות. כיוון שמשיקולים תקציבים הדבר לא נעשה ולנוכח העובדה כי רוב רובו של הציבור מבוטח כיום בביטוחים המשלימים של קופות החולים, הציע ח"כ מקלב במרכז הדיון לשלב תרופות מצילות ומאריכות חיים במסגרת זו – כך שמצד אחד מסגרת התקציב של ועדת הסל לא תיפרץ, ומאידך הציבור יוכל לקבל תרופות מצילות חיים.

שר הבריאות הרב יעקב ליצמן הודיע בדיון כי הנושא חשוב וקרוב לליבו, והוא פועל לקדם את ההצעה שהועלתה ולהורות על שילוב תרופות מצילות חיים במסגרת השב"ן של קופות החולים. הצעה כזו תובא בקרוב לכנסת כהצעת חוק ממשלתית, ובמקביל יפעל משרד הבריאות לקבוע קריטריונים שיעניקו זכאות לתרופות מצילות חיים גם לאוכלוסיות חלשות שאינן מבוטחות בשירותי הבריאות המשלימים של קופות החולים.

(אילוסטרציה: צלם – פלאש 90)

נתקלתם בחדשה מרעישה? ידיעה מעניינת מוזמנים לספר לנו