ועדת הרווחה אישרה לקריאה שנייה ושלישית את הצעת החוק שהגישו חברי הכנסת הרב משה גפני והרב אורי מקלב יזכו הורים לילדים חולים במחלות קשות ל-90 ימי חופשה בשנה • יו"ר הוועדה: "נפעל לכלול בחוק זה מחלות רבות ככל האפשר"

בשורה להורים לילדים חולים: ועדת העבודה, הרווחה והבריאות של הכנסת אישרה היום פה אחד לקריאה שנייה ושלישית את הצעת החוק של חברי הכנסת הרב משה גפני והרב אורי מקלב המציעה כי הורה לילד החולה במחלת כליות ובמחלות קשות רשאים יהיו לזקוף את ימי המחלה והחופשה שלהם עבור הטיפול בילדם החולה.

על פי ההצעה, בשל הצורך המוגבר בשהיית ההורה לצד ילדו הנמצא במצב קשה כגון מחלת כליות המצריכה טיפול קבוע בדיאליזה, יוכלו הורים לילדים החולים במחלות מורכבות להיעדר ממקום עבודתם ולזקוף את הימים על חשבון תקופת ימי המחלה הצבורים שלהם או על חשבון ימי החופשה המגיעים להם – עד ל-90 ימי היעדרות מעבודתם בשנה.

כיום מאפשר החוק רק להורים לילדים שלקו במחלה ממארת להיעדר מעבודתם, אך החוק החדש מרחיב את סוגי המחלות גם למחלות קשות וכרוניות – שייקבעו בהתייעצות עם שרי הבריאות, האוצר והכלכלה. במהלך הדיון ציין יו"ר הוועדה ח"כ אלי אלאלוף כי "נפעל לכלול בחוק זה מחלות רבות ככל האפשר, על מנת להקל על הילדים והוריהם". גם ארגוני המעסיקים תמכו בהצעת החוק והסכימו לספוג את ימי ההיעדרות.

קרא עוד:
[postim]

לקראת אישור הצעת החוק ובמהלך הדיונים הארוכים בהצעה, פעל ח"כ מקלב רבות מול משרדי הממשלה השונים וארגוני המעסיקים שהתנגדו תחילה להצעה אך לנוכח הפעילות האינטנסיבית שינו את דעתם ותמכו לבסוף בהצעה.

"ההצעה נועדה להקל ולו במעט על ציבור ההורים אשר מתמודדים באופן יומיומי עם מחלת ילדיהם שאינה פשוטה, ולכל הפחות יוכלו לשהות ליד ילדם מבלי ליצור תחושת אי נעימות מול מעסיקיהם. אני שמח שהדיונים הארוכים הבשילו לכדי אישור הצעת החוק החשובה והערכות שנועדה לאפשר להורים לשהות לצד ילדם החולה ככל שיידרש. היום אנו מאפשרים להם אוויר לנשימה", הסביר ח"כ מקלב בדיון וציין כי "התמיכה של המעסיקים והחוק החדש מחזקים את הקשר שבין העובד למעסיק".

(אילוסטרציה: משה מילנר – לע"מ)