"ישראל חוזרת לאפריקה": נתניהו ונשיא קניה נפגשו על זכרונות מבצע אנטבה

ראש הממשלה בנימין נתניהו נועד היום עם נשיא קניה אוהורו קניאטה וסיכם עמו על המשך שיתוף הפעולה והמאבק בטרור • נשיא קניה הביע ציפייה להעמקת היחסים וחיזוק השותפות בין ישראל ואפריקה, ונתניהו השיב בחיוב: "ישראל חוזרת לאפריקה ואפריקה חוזרת לישראל"

ראש הממשלה בנימין נתניהו, נפגש בירושלים עם נשיא קניה אוהור קניאטה, בנו של אבי האומה הקנייתית ג'ומו קניאטה, מי שאישר את נחיתת המטוסים הישראלים בקניה במהלך מבצע אנטבה בפיקודו של יוני נתניהו הי"ד.

ראשי המדינות הלעו זכרונות מאותם הימים, כשנתניהו לא חוסך בתשבחות לאבי הנשיא, ג'ומו קניאטה, שהיה גם אדריכל הידידות בין ישראל וקניה, ידידות שבאה לידי ביטוי דרמטי לפני 40 שנה בסיוע שהעניק לישראל בפשיטה לאנטבה לשחרור החטופים הישראלים, "הדבר הותיר חותם עמוק על ישראל. עם ישראל אסיר תודה על כך ואני אישית אסיר תודה על כך" אמר ראש הממשלה.

הנשיא הקנייתי, אוהורו קניאטה, גילה כי ממשלת ישראל קיימה קשר רשמי עם אביו אפילו כשהוא עדיין היה נתון במעצר בית.

שני האישים חתמו על הצהרת משותפת בנושא המים שבעיקרה שיתוף פעולה בנושאי מים וחקלאות וכן הקמת ועדה משותפת בין המדינות. לאחר החתימה על ההסכמים נועדו שני המנהיגים בארבע עיניים ולאחר מכן התקיימה פגישה מורחבת בה דנו רה"מ נתניהו, הנשיא הקנייתי והמשלחות בענייני ביטחון, מאבק בטרור, שיתוף פעולה בתחומי הסייבר, אנרגיה, חקלאות, מים, השקיה, בריאות הציבור ועוד.

ראש הממשלה בנימין נתניהו עם נשיא קניה, אוהורו קניאטה"ישראל חוזרת לאפריקה". נתניהו וקניאטה על רקע מפת האזור

נתניהו אמר כי ישראל מוכנה לפעול עם מדינות אפריקניות במאבק המשותף נגד הטרור האסלאמי הקיצוני, "יותר ויותר מדינות אפריקניות מבינות שישראל היא שותפה ייחודית במאבק נגד הקיצוניות". ראש הממשלה אמר כי בכוונתו לדון בהזדמנויות ובאתגרים הללו, ובמה שנעשה בתחום הביטחון, החקלאות, המים, ההשקיה, הטכנולוגיה ובכל תחום שנוגע בחיינו הלאומיים. "ישראל מוכנה לפעול עם קניה ועם מדינות אפריקה בהובלתה של קניה. ישראל חוזרת לאפריקה ואפריקה חוזרת לישראל".

נשיא קניה הביע שביעות רצון מטיב היחסים עם ישראל ואמר: "כולנו ציפייה להמשך שיתוף הפעולה יחד איתך ושאר העולם במאבק בקיצוניות האלימה".

בין ישראל לבין קניה יחסים קרובים במשך עשרות שנים, יחסים מיוחדים שבאים לידי ביטוי בביקורו של נשיא קניה בישראל ובשיתוף הפעולה ההולך וגובר בין שתי המדינות.

.השר אריה דרעי מתבונן על קצין ממשמר הכבוד הקנייתי. 
(צילום: אוהד צוויגנברג-פלאש 90)

הוסף תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

נתקלתם בחדשה מרעישה? ידיעה מעניינת מוזמנים לספר לנו

דילוג לתוכן