חיילים רבים זעמו על החלטת הצבא לחייב את גילוח הזקן והודיעו כי יסרבו פקודה • דובר צה"ל: אי אפשר לקיים צבא ממושמע כשכולם מגדלים זקן • בסוף הצבא נכנע ודחה את מועד כניסת ההוראה החדשה לתוקפה

בצה"ל נכנעו לסערה שעוררו החיילים שומרי תורה ומצוות שסירבו לגלח את זקנם כפי דרישת הצבא. חיילים דיווחו כי אמרו להם שמועד קיום הפקודה נדחתה ממחר למועד בלתי ידוע.

בכך ככל הנראה תבוא לסיומה סאגת גילוח הזקנים של הימים האחרונים, במהלכה הודיעו חיילים רבים כי יעדיפו להכנס למחבוש צבאי בשל סירובם לפקודת הצבא ולא לגלח את הזקן כפי שנדרש מהם.

לפי הפקודה שאמורה הייתה להכנס מחר לתוקף, כל חייל המבקש אישור לגדל זקן צריך לקבל אישור של הרב הצבאי, של מפקד היחידה ומעליהם של קצין השלישות הפיקודי. בצה"ל טענו אתמול כי אין רצון לפגוע ברגשותיו של אף חייל.

קרא עוד:
[postim]

אך דובר צה"ל, תא"ל מוטי אלמוז טען כי אי אפשר לקיים צבא ממושמע כשכולם מגדלים זקן, ולכן קבענו כללים ברורים. בראיון תקשורתי שהעניק היום הוסיף: "אתמול ביקרתי בתרגיל משותף עם צבא ארצות הברית, אין חייל בצבא שלהם שהוא עם זקן ואצלנו כמעט כולם, את דבר הזה צריך לסדר".

הרב הצבאי הראשי לשעבר, ישראל וייס אמר היום כי על החיילים לסרב פקודה. "גדלתי על הזקן, זוהי תמצית אמונתי, ואי אפשר לעקור ביום אחד נטוע". גם הרבצ"ר לשעבר אביחי רונצקי הודיע כי הוא מתנגד לפקודה החדשה של הצבא ואמר כי צריך לאפשר לחיילים לגדל זקן.

מועצת איגוד ישיבות ההסדר התכנסה אמש לדיון חירום בעקבות הפקודה החדשה. בהחלטות נכתב כי "איגוד ישיבות ההסדר פועל מול רשויות הצבא להסדרת סוגיית הפטור לגידול זקן. חייל שהחליט מבחינה דתית-רוחנית לגדל זקן ואף חתם על כך בפני צה"ל ימצה את כלל ההליכים הנדרשים, כולל הגשת ערעור במידת הצורך. לא יגלח חייל את זקנו כל עוד ולא מיצה את כלל ההליכים העומדים לרשותו".