הבית הלבן מעוניין לכפות על ממשלת ישראל התקדמות מדינית, שתכלול הקמת מדינה פלסטינית, חזרה לקווי 67' וחלוקת ירושלים • הפלסטינים יידרשו להכיר בישראל כמדינה יהודית ולוותר על 'זכות השיבה' • ארה"ב עשויה לתמוך בהחלטה של מועצת הביטחון בעניין

נשיא ארצות הברית, ברק אובמה, מתכוון לנסות לחדש את המשא והמתן בין ישראל לפלסטינים, על ידי פעולות בזירה הבינלאומית, להן ישראל מתנגדת – כך דיווח ה'וול סטריט ז'ורנל' מפי גורמים בכירים בוושינגטון.

על פי הדיווח, לאחר 7 שנות נשיאותו של אובמה שבהן נרשמה רק התרחקות בין הצדדים, הבית הלבן מעוניין למעשה לכפות התקדמות מדינית על ממשלת ישראל, דבר שנמנע מעשייתו עד כה. היוזמה צפויה להיתקל בהתנגדות חריפה מצד ראש הממשלה, בנימין נתניהו ושותפיו מימין.

אובמה ובכירי ממשלו שוקלים מספר אפשרויות, בהן תמיכה בהחלטה של מועצת הביטחון או של הקוורטט על קווים כלליים לפתרון הסכסוך. גורמים בקהילה הבינלאומית ניסו מספר פעמים להתקדם בדרך זו, אך ארה"ב הטילה וטו על המהלך.

קרא עוד:
[postim]

התכנית החדשה-ישנה כוללת מספר סעיפים מרכזיים, שהעיקרי בהם הוא הקמת מדינה פלסטינית עצמאית בגבולות 67'. הבית הלבן צפוי להצהיר כי ישראל נדרשת לעצור את הבנייה בהתנחלויות שמעבר לקו הירוק ולהסכים לחלוקת ירושלים ואילו הפלסטינים מצדם יידרשו להכיר בישראל כמדינה יהודית ולוותר על 'זכות השיבה' של פליטי מלחמת העצמאות לגבולות ישראל.

יש לציין כי שני הנשיאים האחרונים של ארצות הברית, ג'ורג' וו. בוש וביל קלינטון, ניסו אף הם להתניע יוזמת שלום בשנת נשיאותו האחרונה של כל אחד מהם, אולם הם נכשלו. קשה לראות כיצד יש סיכוי להצלחתו של מהלך דומה מצד אובמה, בעת שאי האמון בין ישראל לפלסטינים נמצא ברמה הגבוהה ביותר מאז האינתיפאדה השנייה.

(צילום ארכיון: קובי גדעון – פלאש 90)