בשלב הראשון היה אמור צה"ל לעזוב את רמאללה ויריחו, בפיילוט שיבחן את שליטת הרשות הפלסטינית בערים והצלחותיה במניעת הטרור היוצא משם • היוזמה נכשלה בעקבות דרישתו של אבו מאזן כי לא תהיה כלל פעילות צבאית ישראלית בשטחי A

ישראל יזמה לאחרונה מהלך להרגעת האינתיפאדה, במסגרתו הסכימה להתחייב בפני הרשות הפלסטינית כי צה"ל יפסיק את פעילותו השוטפת בתוך 2 מהערים הפלסטיניות הגדולות ביו"ש – רמאללה ויריחו. המהלך הוקפא בשל דרישתו של אבו מאזן כי לא תהיה כלל פעילות צבאית בשטחי A.

על פי התכנית, שנחשפה לראשונה ב'הארץ', בשלב הראשון היה אמור צה"ל לעזוב את רמאללה ויריחו, בפיילוט שיבחן את שליטת הרשות הפלסטינית בערים והצלחותיה במניעת הטרור היוצא משם. הדרג המדיני הסכים להתחייב כי בשלב מאוחר יותר יבחן את הרחבת המהלך לאזורים נוספים.

היוזמה הועלתה לאחר שראש המודיעין הכללי הפלסטיני, מאג'ד פרג', איים בשיחות עם מתאם פעולות הממשלה בשטחים, אלוף (במיל') יואב מרדכי, להפסיק את התיאום הביטחוני עם ישראל. אל האיום הצטרף גם השר לעניינים אזרחיים ברשות, חוסיין אל שייח', המקיים קשר שוטף עם המתפ"ש.

קרא עוד:

[postim]

אלוף יואב מרדכי ומפקד פיקוד המרכז, אלוף רוני נומה, הציעו לפלסטינים בתגובה להקל מעליהם את הלחץ הצבאי, בתמורה להידוק שיתוף הפעולה ושמירת זכותה של ישראל להיכנס לרמאללה ויריחו לצורך מעצר של פעילי טרור המוגדרים 'פצצה מתקתקת'.

על פי העיתונאי ברק רביד, התכנית זכתה לתמיכתם של הרמטכ"ל, רב אלוף גדי איזנקוט ושל המתאם הביטחוני מטעם ארצות הברית, הגנרל פרד רושהיים. הדרג המדיני היה נוקשה יותר ודרש כי ישראל תורשה להיכנס לערים הפלסטיניות לצורך מעצרי מבוקשים, אך דרישה זו נתקלה בסירוב מצד יו"ר הרשות, מחמוד עבאס.

(צילום ארכיון: נתי שוחט – פלאש 90)