תשעה מנהרות של ארגון הטרור העזתי קרסו במהלך החודשיים האחרונים • האם ישראל עומדת מאחורי קריסת המנהרות? • דיווח: ישראל וארה"ב פועלות בחשאי על בניית רשת מנהרות תת קרקעיות במטרה למצוא מענה למנהרות ההתקפיות של חמאס

רק אתמול דווח על עוד קריסת מנהרה של החמאס. לא פחות מתשעה מנהרות כאלו קרסו בחודשיים האחרונים, כאשר בעזה יש מי שמאשים את ישראל. הדיווח הבא יכול אולי לאשר את המידע.

רשת אל ג'זירה דיווחה כי ישראל וארה"ב פועלות בחשאי על בניית רשת מנהרות תת קרקעיות במטרה למצוא מענה למנהרות ההתקפיות של חמאס. על פי הדיווח, חפירת רשת המנהרות הישראלית, הביא לקריסתן של מנהרות רבות של חמאס בעת האחרונה.

גורמי מודיעין אמריקאיים צוטטו אומרים כי מהנדסים ישראלים ואמריקנים הפועלים יחד בפרויקט החשאי מכנים אותו "כיפת הברזל התת קרקעית". עוד דווח כי וושינגטון הקצתה לטובת הפרויקט כ-40 מיליון דולרים השנה, וכי סכום דומה יועבר במהלך השנתיים הבאות במסגרת הסיוע הביטחוני השנתי שמעבירה ארצות הברית לישראל.

קרא עוד:
[postim]

דובר משרד ההגנה האמריקני, כריסטופר שרווד, צוטט כמי שטוען שמדובר בכספים שהועברו לישראל במסגרת הסיוע הביטחוני של ארה״ב, ולא מדובר בכספים המיועדים לפרוייקטים ספציפיים. עוד עולה מהדיווח כי פרויקט המנהרות המשותף לארה"ב ולישראל מסתמך על פיתוחים טכנולוגיים מתקדמים של חברות ישראליות.

המגזין האמריקני "פוריין פוליסי" דיווח כי שתי החברות הישראליות סירבו לחשוף פרטים נוספים הקשורים לפרויקט, וזאת מטעמים ביטחוניים, וכי מדובר באחד הפרויקטים החשאיים המשותפים לישראל ולארה"ב. עוד נכתב במגזין כי רמת המידור הגבוהה של הפרויקט נובעת מהחשש שמידע מסווג יזלוג לידי חמאס.

עם זאת, בדיווח נמסר כי גורמים המעורים בפרויקט טענו כי רשת המנהרות התת קרקעית שחופרת ישראל סמוך לגדר המערכת רושתה בחיישנים מתקדמים הקולטים גלים סייסמיים מתחת לפני הקרקע ומאתרים בדיוק רב את מיקום המנהרות שחופרים פעילי חמאס.

בסיכום הידיעה במגזין האמריקני נכתב כי בחמאס מודאגים נוכח הפעילות של ישראל לאיתור המנהרות ומודעים לכך שפעילים בזרוע הצבאית של הארגון חוששים לקחת חלק בחפירת המנהרות משום שישראל עלולה לאתר את הפעילות ולהביא לקריסת המנהרות כשפעילי חמאס בתוכה.

בנוסף, המגזין מצטט את ראש ממשל חמאס בעזה, איסמעיל הנייה, שאמר בנאומיו כי חמאס חשף אמצעים טכנולוגיים שישראל החדירה מתחת לאדמה באזורים שונים ברצועת עזה כדי לאתר את המנהרות של חמאס.