שורפי דגל ישראל ישלחו למאסר וקנס כספי כבד

שורף דגל ישראל יהיה עלול להישלח למאסר של עד שלוש שנים ולקנס של 50 אלף שקלים, כך אושר היום בוועדת שרים לענייני חקיקה • "מי ששורף דגל צריך לשלם את המחיר ולא לקבל מאתנו הטבות"

ועדת השרים לחקיקה אישרה היום את התיקון להצעת חוק הדגל, הסמל והמנון המדינה של חברת הכנסת נאוה בוקר. הצעת החוק מבקשת להחמיר את הענישה עם שורפי הדגלים, ותגדיל את עונש המאסר משנה אחת לשלוש שנים, ואת הקנס מ300 לירות לקנס של 50 אלף ש"ח.

חלקו הראשון של התיקון, המדבר על שלילת הטבות כגון זכאות למלגות ודמי אבטלה, לא אושר עקב התנגדותו של משרד המשפטים. לדברי ח"כ בוקר, "אני שמחה על אישור החלק הראשון, אך לצערי שוב היועצים המשפטיים שמים רגליים לאלו שמנסים לייצר הרתעה. כנראה שבמשרד המשפטים עדיין לא הבינו שאנחנו בעיצומה של מלחמה".

"הצעת החוק שלי דיברה על הטבות, על בונוסים, ולא על זכויות יסוד, ולכן לא ברור מדוע עיכבו אותה במשך ארבעה חודשים. אי אפשר לדבר על הרתעה ובאותו זמן לעצור כל ניסיון חקיקה. מי ששורף דגל צריך לשלם את המחיר ולא לקבל מאתנו הטבות. עם זאת, אני מאמינה שאכיפה של עונש המאסר תרתיע את שורפי הדגלים ותעצור את הפגנות ההסתה בקרב ערביי ישראל".

הצעת החוק הוגשה עם תחילתו של גל הטרור הנוכחי ובעקבות קיומן של הפגנות תמיכה המוניות, הנערכות בהקשרים שונים מדי כמה חודשים, במרכזי היישובים הערביים בישראל ובמרכזי הקמפוסים בכמה מהאוניברסיטאות המובילות בארץ. במהלך הפגנות אלו שורפים המפגינים והמתפרעים את דגלי ישראל ומיד לאחר מכן שבים לשגרת חייהם כרגיל, וממשיכים ליהנות מכל ההטבות שמדינת ישראל מאפשרת לכלל אזרחיה שומרי החוק.

ההצעה המקורית, שעוכבה במשך שלושה חודשים ע"י הייעוץ המשפטי של הכנסת כללה גם שלילת הטבות כגון זכאות לדמי אבטלה ומלגות. כאמור, בסופו של דבר הוחלט במשרד המשפטים להוריד את סעיף ההטבות ולהשאיר את החמרת הענישה.

הוסף תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *