חלק מקרוביהם של העולים הטריים עלו לישראל במהלך השנים האחרונות וכעת זכו המשפחות להתאחד מחדש • כעת נותרו במדינה השסועה רק כמה יהודים בודדים, אשר סירבו להצטרף לאחיהם ולעלות לארץ

הקבוצה האחרונה של עולי תימן נחתה הלילה בישראל' במבצע חשאי של הסוכנות היהודית שנערך תחת הכותרת 'מקצה תימן'.

הקבוצה שנחתה היום כוללת 12 יהודים מהעיר ריידא שבמחוז עומראן ועוד משפחה בת 5 נפשות מהעיר צנעא. יחד עם יהודי ריידא, הגיע גם הרב והשוחט של הקהילה, רבי סלימן דהרי, שמביא עמו לישראל ספר תורה עתיק בן למעלה מ- 500 שנה.

אבי המשפחה שעלתה מצנעא הוא בנו של אהרן זינדאני הי"ד, שנרצח בהתקפה על רקע אנטישמי בשנת 2012. לאחר הרצח העלתה הסוכנות היהודית את אשתו וילדיו לישראל והביאה את גופתו לקבורה בארץ.

קרא עוד:

[postim]

בכך מגיע לסיומו גל העלייה האחרון מתימן, במסגרתו הועלו בשנים האחרונות יותר מ-200 יהודים לארץ, במספר מבצעי עלייה שנערכו בעקבות מלחמת האזרחים במדינה והתגברות ההתנכלויות ליהודים על רקע אנטישמי. מאז קום המדינה עלו ארצה יותר מ-51,000 מיהודי תימן, רובם המכריע במבצע מרבד הקסמים שנערך בשנים תש"ט-תש"י.

ההתנכלויות לקהילה היהודית וההתקפות נגד יהודים גברו בצורה משמעותית מאז שנת 2008, אז נרצח המורה היהודי משה יעיש נהרי הי"ד, בן 35 ואב לתשעה ילדים. בשנת 2012 אירע רצח אהרן זינדאני וצעירה יהודייה נחטפה ואולצה בכוח להתאסלם ולהינשא לגוי מקומי. כאשר תימן נקלעה למלחמת אזרחים והמצב ההומניטרי במדינה התדרדר, הקהילה היהודית מצאה עצמה תחת לחץ נוסף ובסכנה מתמדת.

תמונה תימן2ספר התורה העתיק, שהובא על ידי רב הקהילה

כ- 50 יהודים בחרו להישאר ולחיות בתימן, מהם כ-40 בצנעא, שם הם מתגוררים במתחם סגור סמוך לשגרירות ארה"ב ונהנים מהגנה של שלטונות תימן. הם יישארו בתימן ללא תשתית יהודית קהילתית או ארגונית ובסוכנות היהודית אומרים כי ימשיכו לסייע לכל יהודי שיהיה מעוניין לעלות לישראל ולבנות בה את עתידו.

יו"ר הסוכנות היהודית, נתן שרנסקי, אמר הבוקר כי "זהו רגע משמעותי ביותר בהיסטוריה של מדינת ישראל ושל העלייה ארצה. מאז מבצע מרבד הקסמים ועד היום סייעה הסוכנות היהודית להבאת יהדות תימן הביתה לישראל. השבוע הבאנו משימה זאת לסיומה. פרק זה בהיסטוריה של אחת הקהילות העתיקות בעם היהודי בא אל סיומו, אך תרומתה הייחודית של יהדות תימן בת ה-2,000 שנה תמשיך כאן במדינת ישראל".