מידי שנה מפרסם הגרמי"ל לנדא שליט"א קריאה לנשים לא להסתובב ברחובות העיר בני ברק בשעות הלילה של חג הפורים • ח"כ סבטלובה דרשה להסיר את השילוט בנימוק של הדרת נשים • אנשי חינוך: חבל שהיא לא מבינה כי המודעה באה להגן על נשות ישראל

אחת לתקופה, יש מי שמנסה לעלות שוב למודעות הציבורית את מה שהם מגדירים כהדרת נשים בחברה החרדית. העילה לטענה זו הועלתה כעת שוב על רקע מכתב של רב העיר בני ברק, הגרמי"ל לנדא שליט"א.

במודעה אותה מפרסם רב העיר מידי שנה לקראת חג הפורים, נקראות נשות העיר שלא להסתובב ברחובות העיר בליל הפורים וכן לשמור גם ביום זה על כלל הלכות הצניעות. חברת הכנסת קסניה סבטלובה מהמחנה הציוני, דורשת מעיריית בני ברק להסיר את המודעות.

קרא עוד:
[postim]

"מתוך הניסיון מן הקורה בליל פורים ברחובות הנני פונה בזה להורים ולמחנכים ולמחנכות להזהיר את הבנות שלא תצאנה לרחובה של עיר בליל פורים, כל כבודה בת מלך פנימה, ויקיימו השמחה בביתן בכל משפחה ומשפחה וחס ושלום מלצאת בהסעות לאירועים", כותב הגרמי"ל לנדא.

בתגובה כתבה חברת הכנסת, "מי אמר הדרת נשים ולא קיבל? במודעה הזאת, שלמען האמת היתה נראית יופי גם בערב הסעודית או באפגניסטן, דורש רב העיר בני ברק מנשים "שלא תצאנה לרחובות העיר בליל חג פורים". למה? ככה. כי מקומה של אישה – בבית, ושמחה, פורים ושאר תענוגות החיים הם לגברים בלבד".

לדבריה, "אין ולא יכול להיות שחוקי מדינת ישראל לא חלים על חלקים רבים ממנה. הפילוג המחריד הזה מתחיל בגיל צעיר מאוד – בחינוך הנפרד, בהדרה ושנאת זרים. כך בכל הארץ, לא רק בבני ברק. אחר כך זה ממשיך בחיים הבוגרים, באטימות, חוסר אפשרות לקבל את האחר ובהרבה שנאת חינם".

AsDsaS4z4sHalCXy7Ws7pTBIqwv_6DeHNdf188WXrJBa

בהמשך דרשה כי "עיריית בני ברק צריכה להסיר את השלטים האלה שמבזים את התרבות והמורשת היהודית ואת הנשים הגדולות בהיסטוריה שלנו. לצערנו, דבורה הנביאה, יעל אשת חבר הקייני ורות המואביה לא היו מקבלות היום אפילו תפקיד זוטר בציבוריות החרדית בישראל".

לסיום כותבת ח"כ קסניה סבטלובה: "נקודה נוספת למחשבה: אם כך היו נוהגים בתקופת המגילה, לא היינו שומעים על אסתר המלכה, וכנראה שנס פורים לא היה מתרחש". היא ביקשה מתומכיה לשתף את דבריה, "עד שהשילוט המבזה והמדיר הזה יוחלף בקריאות לכל נשות ואנשי העיר לחגוג את החג. נס שהתרחש בזכות אישה והיא אסתר המלכה".

בתגובה לדבריה אמרו אישי חינוך מהעיר בני ברק כי חבל שחברת הכנסת אינה מבינה כי מדובר בדרישה שבאה להגן על ציבור הנשים בעיקר לאור העובדה שנוער מערים סביבות בני ברק מגיעים לתוככי העיר במהלך ליל הפורים והתנהגותם אינה הולמת את התנהגות תןשבי עיר התורה והחסידות.

"אנו אמונים על התורה האומרת כי 'כל כבודה בת מלך פנימה'", הוסיפו אנשי החינוך. "אין לחברת כנסת חילונית להתערב ולנסות לכפות את אורח חייהם המתירניים על ציבור שאינו חפץ בכך", ציינו.