ארבעת הצעירים הערבים תכננו לנסוע לסוריה כדי להצטרף ללחימה בשורות הארגון. אחד מהם אף גייס מימון לביצוע פיגועים נגד שגרירויות זרות בירושלים

פרקליטות מחוז ירושלים הגישה לבית משפט השלום בעיר, כתב אישום נגד ארבעה צעירים בני 20-25, תושבי מזרח ירושלים, אשר תכננו לנסוע לסוריה ולהצטרף ללחימה בשורות ארגון דאעש. הארבעה מואשמים בעבירות של ניסיון חברות ופעילות בהתאחדות בלתי מותרת, ניסיון חברות בארגון טרוריסטי, תמיכה בארגון טרוריסטי וניסיון יציאה שלא כדין.

כתב האישום מתאר כי במהלך שנת 2015 ותחילת 2016, הקימו ה-4 קבוצת לימוד ('חָלָקָה'), אשר התכנסה מספר פעמים כל שבוע ובה עסקו בלימוד האידיאולוגיה של דאעש ובתכניות מעשיות להצטרף לארגון בסוריה.

במפגשים אלו היה מנהיג הקבוצה, לוקמאן עטון, מראה סרטונים של דאעש, בהם נראים בין היתר נאומים של מנהיגיו, תיאורי קרבות ומעשי רצח ודיווחים על השתלטות הארגון על אזורים שונים. עטון הטיף להם כי דאעש זו הדרך הנכונה לפי דת האסלאם ולפי מנהגיה.

קרא עוד:

[postim]

באחת הפגישות סיפר עטון כי הוא מתכוון להישאר בירושלים ולעשות בה פיגועים בסמוך לשגרירויות זרות, כשאת המימון לכך הוא אוסף מקבוצת צעירים, אשר אותם הוא מלמד לימודי דת. הוא ביקש מחבריו לקבוצת הטרור כי כאשר יגיעו לסוריה, יפעלו להשגת מימון עבורו מארגון דאעש.

בקיץ האחרון טס עטון לטורקיה ונסע לעיר אורפה שבמזרח המדינה, בסמוך לגבול עם סוריה. הוא פגש שם מבריח שהציג את עצמו בכינוי 'יזן', אשר הציע לו סיוע בהברחת הגבול לסוריה בתמורה ל-2,000 דולר. העסקה לבסוף לא התבצעה, משום שהסכום היה מעבר ליכולותיו הכספיות של עטון.

בחודש שעבר הגיע חבר נוסף בחוליה, עבד אל-רחמן אבו טיר, לנמל התעופה בן גוריון, בדרכו לטורקיה, כאשר בידיו סכום של כ-3,200 דולר במזומן, לשם מימון הברחתו לסוריה. בשדה התעופה נעצר על ידי המשטרה, שעקבה אחריו.

חודש קודם לכן הכין חבר אחר בקבוצה, בסאל טרשאן, את החפצים הנצרכים לו לטיסה לסוריה ואף פתח תיבת דואר אלקטרוני חדשה, אשר באמצעותה יוכל לשמור על קשר עם חבריו שנותרו בישראל. לרוע מזלו – או למרבה מזלו – גילה אביו את כוונותיו ומנע ממנו לטוס לטורקיה.