ארגון חדש בשם "אחים וקיימים", המאגד תחתיו עשרות משפחות, מתכוון לעתור לבג"ץ בדרישה שיורה על הסרת החיסיון מעשרות אלפי מסמכים שנאסרו עד כה לפרסום ע"י המדינה

פרשת ילדי תימן החטופים מתעתדת לחזור שוב לסדר היום הציבורי:

ארגון בשם "אחים וקיימים" המאגד תחתיו כמה עשרות משפחות, מתכוון בימים אלו לחדש את המאבק לגילוי האמת מאחורי אחת הפרשות שהסעירו את מדינת ישראל מראשיתה ולאורך עשרות שנים.

הארגון, המונה עשרות בני משפחות, מתכוון לעתור לבג"ץ כדי שיורה על הסרת החיסיון ממסמכים ומחומרים רבים שנאסרו לפרסום ב־2001 על ידי ועדת החקירה הממלכתית לחקר היעלמות ילדי תימן.

הרקע למחאת המשפחות הוא החלטת המדינה שלפיה החומרים הסודיים שהובאו בפני ועדת החקירה יישארו חסויים 70 שנה, כלומר עד שנת 2071, שרת המשפטים איילת שקד אף הודיעה אמש כי היא בוחנת מחדש את החומר בפרשה ובהמשך תקבל החלטה בנושא.

"מדינת ישראל מסתירה את פרשת החטיפות כבר 60 שנה", אמרה אתמול העיתונאית יעל צדוק, פעילה בארגון "אחים וקיימים", "זה התחיל כבר בשנות ה־50, ידוע לנו על מכתבים ממשלתיים שעברו בין משרד הבריאות לבין המשטרה, שהוטבעה עליהם החותמת 'סודי ביותר', ידעו והסתירו.

גם בישיבות של ועדות הכנסת הנושא עלה, וברור מן הפרוטוקולים שאישי ציבור רבים ידעו שילדים נעלמים, נחטפים ואפילו נמכרים. כרטסת עם 20 אלף שמות של ילדי תימן עם פרטים עליהם, שנמסרה למשמורת בגנזך משטרת ישראל, נעלמה גם היא. המדינה צריכה להסיר את החיסיון מעל כל המסמכים ולחשוף סוף סוף את האמת למשפחות, שהיו קורבנות החטיפות וגם לכלל הציבור. אי־אפשר לשקר לכולם לנצח".

לדברי פעילים בארגון, העובדה כי המדינה החליטה להטיל חיסיון על עדויות, מסמכים ופרוטוקולים ועל חומרי חקירה נוספים היא חסרת תקדים. "ברור שזה מעצים את החשד שמדובר בפרשה חמורה פי כמה מכפי שאנחנו מעלים על דעתנו", אמרה צדוק. "זאת ועדה שהעמידה פנים שהיא באה לחקור, לחשוף את האמת. ומה שמתגלה זו מערכת שלמה של השמדת ראיות, עדים שחוששים לדבר וחיסיון על מסמכים".