ח"כ בצלאל סמוטריץ' אמר היום, "בגלל פרשת אלאור אזריה יש חשש לירות, המחבלים דינם מוות" • יו"ר הביטחון במרכז השלטון המקומי אישר כי על פי הנתונים בידו, תגובת המאבטחים לא הייתה מספקת

בתגובה לפיגוע הקטלני אמש בתל אביב, אמר ח"כ בצלאל סמוטריץ': "אני מוטרד מאוד מהעובדה שהמחבלים יצאו בחיים מהזירה אתמול. מחבל שיוצא לפגוע ביהודים לא חוזר בחיים. נקודה".

בראיון לגלי צה"ל הוסיף סמוטריץ' כי יש קשר ישיר בין פרשת החייל היורה בחברון לזה שהמחבלים מאמש בחיים: "בגלל פרשת אלאור אזריה יש אצלנו חשש לירות, ואם לא היה המשפט שלו, אולי החתירה למגע הייתה מסתיימת במות המחבלים אמש בת"א".

בראיון לרדיו ללא הפסקה, טען אבי נעים, יו"ר ועדת הביטחון במרכז השלטון המקומי כי על פי הנתונים שבידיו, "התגובה אתמול הייתה איטית ולא טובה, המחבלים נותרו בחיים, ומי שעשה את העבודה זה מאבטחי רשות השידור והשוטרים, ובסופו של דבר גם הם לא עשו את העבודה כמו שצריך, כי המחבלים היו צריכים לגמור הרוגים".

בהמשך אמר כי צריך לחזור לימים בהם בכל פתח מסעדה ובית קפה היה מאבטח. "בעבר 3,000 מאבטחים היו פרושים ברחבי מדינת ישראל כגורם מרתיע ומגיב. לא היו צריכים לבטל את המערך הזה קודם לכן. ההמלצה של המטה ללוחמה בטרור לביטול האבטחה במסעדות הייתה שגויה מכל ההיבטים. גם בהיבטים הכלכליים, שלושת אלפים מקומות עבודה, גם בהיבט האבטחה וגם כיוון שאם נידרש כעת להקים את המערך הזה ייקח לנו הרבה זמן".

"הבעיה היא שמדינת ישראל לא עובדת בצורה שיטתית וקבועה, ואז מתעוררים עם אירועים ומחפשים מענה", הוסיף נעים, "רצף האירועים של טרור במרכזי הערים בישראל הוא קבוע ב-20 השנים האחרונות, עם ירידות ועליות. אנחנו צריכים להתייחס לממוצע ולפיו צריכים להיות מאבטחים במסעדות, זה מכפיל כוח שנותן ביטחון לאזרחים, מרתיע ונותן תגובה. הביטול שלהם היה טעות. אגב, המלצת מטה לוט"ר (לוחמה בטרור) הייתה לבטל גם את המאבטחים במוסדות חינוך, ואנחנו עמדנו על הרגליים האחוריות ואמרנו שנקים את ועד ההורים והם ירדו מההמלצה הזו. יש כיום רפורמה מוכנה לאבטחת גני הילדים, שצריכה לצאת לדרך".