חודש וחצי אחרי יום הולדתו ה-102, פרופ' בן-ציון נתניהו הלך לעולמו. הוא הטיף בימי גבורתו למדינה יהודית ופעל רבות לשם כך

אביו של ראש הממשלה, פרופסור בן-ציון נתניהו הלך לפנות בוקר (ב') לעולמו. בן-ציון נתניהו נפטר בביתו בגיל 102. אמש, הספיק בנו, ראש הממשלה בנימין נתניהו, לבקרו בפעם האחרונה. בן-ציון נתניהו נולד בוורשה  בפורים, י"ד באדר ה'תר"ע, בשם בן-ציון מיליקובסקי.

בשנת 1920 עלה לארץ ישראל עם משפחתו. בשנת 1944 נישא לצילה, אותה פגש בעת לימודיו בארץ ישראל. לבן-ציון נתניהו היו שלושה בנים: סא"ל יונתן (יוני) ז"ל שנפל במבצע יונתן באנטבה, בנימין, ראש ממשלת ישראל, ועידו – רופא, סופר ומחזאי.

פרופ' נתניהו היה מגדולי ההיסטוריונים של עם ישראל. במחקריו התמקד  בתולדות יהדות ספרד בימי הביניים ובתולדות הציונות. בין ספריו נכללים דון יצחק אברבנאל, האנוסים מספרד, ויצירת המופת שלו שזכתה להכרה עולמית 'מקורות האינקוויזיציה במאה ה-15 בספרד'.

פרופסור נתניהו היה העורך הראשי של האינציקלופדיה העברית במשך למעלה מעשור. הוא שימש פרופסור ללימודי היהדות באוניברסיטאות שונות בארצות הברית, וסיים את חייו האקדמיים כפרופסור אמריטוס באוניברסיטת קורנל הנודעת.

החל מתקופת היותו סטודנט בירושלים היה מעורב בפעילות ציונית ציבורית ופובליציסטית. הוא נמנה עם תומכיו של זאב ז'בוטינסקי, וערך עיתון שבו השתתפו פרופסור יוסף קלאוזנר והמשורר אורי צבי גרינברג.

הוא התגייס להגנת הנאשמים ברצח ארלוזורוב ולשם כך שכנע את אביו, הרב נתן מיליקובסקי, לגייס את הרב קוק לצאת להגנת הנאשמים. לימים הספיד הרב קוק את הרב מיליקובסקי בהספד מרגש.

ב-1939 נסע ללונדון ושכנע את ז'בוטינסקי להעתיק את פעילותו לארצות הברית מתוך ראייה שזאת תהיה הכוח העולה בעולם, וששם ניתן יהיה לגייס תמיכה במדינה היהודית.

זמן קצר לאחר בואם לארצות הברית נפטר ז'בוטינסקי ונתניהו המשיך לאורך כל שנות המלחמה ואחריה את ההטפה למדינה יהודית. עם הקמת המדינה חזר מארצות הברית והשתקע בשכונת תלפיות בירושלים עם משפחתו הצעירה והתמסר כולו למחקריו, בהם נעזר ברעייתו צילה ילידת פתח-תקווה שהייתה שותפתו לחיים למעלה מחמישים שנה.

ב-1952 עברה משפחת נתניהו לגור בבית ברחוב הפורצים 4, שם החזיר את נשמתו לבוראה.