הצעת חוק שהוגשה על ידי סיעת יש עתיד מבקשת לפרוץ את חומות השבת בישראל • על פי ההצעה רשויות מקומיות יוכלו להפעיל תחבורה ציבורית בשבתות באמצעות מיניבוסים

שלושה ח"כים מסיעת יש עתיד מתכוונים לקדם הצעת חוק פרטית, שנועדה לאפשר לרשויות המקומיות לאשר הפעלת תחבורה ציבורית בשבת באמצעות מיניבוסים. על פי ההצעה, ינועו המיניבוסים בשטח הרשויות ובכבישים בינעירוניים. כך דווח הבוקר בישראל היום.

על פי הצעת החוק של הח"כים יעל גרמן, קארין אלהרר ויואל רזבוזוב, תופעל התחבורה כדי לסייע לאוכלוסיות מוחלשות ובעיקר קשישים, וכן לבני נוער שאין להם עדיין רישיון נהיגה להגיע למקומות בילוי ופנאי מרכזיים ברחבי העיר. ביום ראשון תובא הצעת החוק לאישור ועדת שרים לחקיקה.

הצעת החוק קובעת כי תדירות התחבורה הציבורית בשבתות תהיה במתכונת מצומצמת – כלומר, לא כל קווי האוטובוסים בעיר יופעלו אלא רק קו אחד או שניים שיעברו במרכזי העיר, יימנעו מלהיכנס לשכונות דתיות ולא יעברו ליד בתי הכנסת.

אלהרר, רזבוזוב וגרמן הדגישו כי ההצעה לא תפגע במי שירצה לשמור שבת מכיוון ש"חוק שעות עבודה ומנוחה בשבת" מאפשר לכל עובד לסרב לעבוד ביום המנוחה השבועי הקבוע בחוק.

ח"כ יעל גרמן אמרה: "לחלק מהאוכלוסייה, שבת זה היום שבו הם יכולים להיפגש עם המשפחה שלהם, לבקר במרכזי בילוי, ללכת לקולנוע, לבתי קפה, ואלו פתוחים מבחינת החוק. עם זאת, תחבורה ציבורית אינה מותרת. כך נוצר מצב שדווקא אוכלוסייה מוחלשת סגורה בביתה בשבתות ובחגים".