עוד פרצה בחומת השבת: עיריית הרצליה הודיעה כי תפעיל תחבורה ציבורית ללא תשלום מהרחובות המרכזיים של העיר לעבר חופי הים • על פי התכנית, הקו ייחל לפעול כבר בעוד שבועיים

עוד חילולי שבת במדינה היהודית: בימים אלה נסגר המכרז על הפעלת השירות החדש של עיריית הרצליה להפעלת קו תחבורה ציבורית לחוף הים תוך חילול שבת, ובקרוב הוא ייחתם עם החברה הזוכה.

בעוד כשבועיים, בתחילת יולי, יחל לפעול בהרצליה שירות הסעות בשבתות ובחגים. ראש העירייה, משה פדלון, אמר כי "הקו יעבור בצירים מרכזיים ויאפשר להגיע אל חוף הים, הפארק, המרכז הרפואי ואיזור הבילויים במערב העיר בנוחות ובצורה שיוויונית".

בישראל היום דווח כי הקו יעבור בכבישים עירוניים מרכזיים בלבד, לא דרך השכונות ובלי להפריע לציבור. שירות ההסעות יעבור, בין השאר, במרכז הצעירים בעיר, בקניון שבעת הכוכבים, במרכז רפואי מדיקל סנטר, בחוף זבולון ובתחנות נוספות.

ההסעות יצאו בכל חצי שעה, ובכל שעה עגולה יהיה מינימובס נגיש לנכים שניתן יהיה לעלות עליו עם כיסא גלגלים. מהעירייה נמסר כי בשלב הראשון, קו ההסעות יפעל כחצי שנה בלבד ולאחר מכן השירות ימשיך בהתאם לביקוש.

הבוקר פירסמנו כי שלושה ח"כים מסיעת יש עתיד מתכוונים לקדם הצעת חוק פרטית, שנועדה לאפשר לרשויות המקומיות לאשר הפעלת תחבורה ציבורית בשבת באמצעות מיניבוסים. על פי ההצעה, ינועו המיניבוסים בשטח הרשויות ובכבישים בינעירוניים. כך דווח הבוקר בישראל היום.

על פי הצעת החוק של הח"כים יעל גרמן, קארין אלהרר ויואל רזבוזוב, תופעל התחבורה כדי לסייע לאוכלוסיות מוחלשות ובעיקר קשישים, וכן לבני נוער שאין להם עדיין רישיון נהיגה להגיע למקומות בילוי ופנאי מרכזיים ברחבי העיר. ביום ראשון תובא הצעת החוק לאישור ועדת שרים לחקיקה.

הצעת החוק קובעת כי תדירות התחבורה הציבורית בשבתות תהיה במתכונת מצומצמת – כלומר, לא כל קווי האוטובוסים בעיר יופעלו אלא רק קו אחד או שניים שיעברו במרכזי העיר, יימנעו מלהיכנס לשכונות דתיות ולא יעברו ליד בתי הכנסת.

אלהרר, רזבוזוב וגרמן הדגישו כי ההצעה לא תפגע במי שירצה לשמור שבת מכיוון ש"חוק שעות עבודה ומנוחה בשבת" מאפשר לכל עובד לסרב לעבוד ביום המנוחה השבועי הקבוע בחוק.

ח"כ יעל גרמן אמרה: "לחלק מהאוכלוסייה, שבת זה היום שבו הם יכולים להיפגש עם המשפחה שלהם, לבקר במרכזי בילוי, ללכת לקולנוע, לבתי קפה, ואלו פתוחים מבחינת החוק. עם זאת, תחבורה ציבורית אינה מותרת. כך נוצר מצב שדווקא אוכלוסייה מוחלשת סגורה בביתה בשבתות ובחגים".