הנתין הזר שביקש לעזוב את הארץ במסגרת הליך 'גירוש מרצון' לווה באמצעות פקח שזיהה כי לאחר הבידוק הביטחוני ובטרם עלייתו למטוס, מסר המאבטח לנתין הזר תיק ובו סכום של כ-194.000 דולר - המאבטח שהדבר עורר את חשדו הזעיק את עובדי המכס בנתב"ג

מאבטח בקרית הממשלה בירושלים ונתין זר, החשודים בהברחת כ-194,000 דולר נעצרו עד ליום רביעי הקרוב בשעה 12:00. לפי החשד, המאבטח שהיה ברשותו אישור כניסה למרחב האווירי בנתב"ג מה שאפשר לו להעביר תיק ובו כספים ללא כל בדיקה ובשער העלייה למטוס להעביר לנתין הזר כדי שיבריח את הכספים.

מחלקת חקירות מכס ומע"מ ירושלים אמונה על החקירה ובהתאם לבקשת המעצר שהוגשה על ידה עולה כי שלשום (יום א') הגיעו החשודים – טספאי מקונן מירושלים ונתין זר Dawit Kashay בעל דרכון אתיופי– לשדה התעופה בן-גוריון לצורך הליך של גירוש מרצון לנתין הזר, במסגרת פעילות להרחקת מסתננים של רשות האוכלוסין ולפיכך פקח שלה אף ליווה את הנתין הזר.

המאבטח, עובד קבלן בקרית הממשלה ניצל את היכרותו עם עובדי המדינה וקיבל אישור כניסה למרחב האווירי בנתב"ג וזאת על מנת ללוות את הנתין, שלדברי המאבטח הוא קרוב משפחתו. המאבטח נשא איתו תיק שהכילו כספים השייכים לנתין ותוך ניצול האישור שניתן לו הכניס את התיק עם הכסף למרחב האווירי. במקביל, הנתין הזר בליווי הפקח עברו הליך רגיל של יוצאים מהארץ, קרי בדיקת תכולה.

המאבטח פגש את הפקח והנתין לאחר ביקורת דרכונים, לאחר שמזוודותיו של הנתין כבר נבדקו והמשיך ללוות אותם עד לשער העלייה למטוס, אז העביר המאבטח את התיק שהיה ברשותו לנתין הזר – התיק שלא עבר כל בדיקה הודות לאישור שניתן לו להיכנס למרחב האווירי. הפקח העירני הבחין במתרחש ואל המקום הוזעקו עובדי מכס נתב"ג וחוקרי מכס ומע"מ ירושלים.

השניים נחקרו והודו במיוחס להם.

צילום: יוסי זמיר