ביקורת חריפה על תכניתו של לפיד לגיוס הציבור החרדי לצה"ל • ש"ס: "תנסה פעם אחת ללמוד בלי קומבינות" • ח"כ הרצוג: "תכנית לא שוויונית" • אמסלם: "לומדי התורה הם נושאי הלפיד של העם היהודי"

תכניתו של יאיר לפיד, אותה הציג הערב (ג') כחלופה לחוק טל, סופגת ביקורת מכל הכיוונים. סיעת ש"ס הוציאה הודעה בתגובה לתכנית: "רוב הציבור הדתי שירת ביחידות קרביות בזמן שאתה הסתערת בג'בלאות עיתון 'במחנה'".

בש"ס פנו ללפיד "מר לפיד אנחנו לא שונאים אותך אבל הציבור לא עומד יותר במשחקי הלשון הצבועים שלך. אם רק היית לומד את הנושא ומעמיק מעט היית מגלה שלומדי התורה אינם מקבלים קצבאות מיוחדות".

קרא עוד:

[postim]

"הציבור הדתי שירת בצה"ל בעוד אתה הסתערת עם עיתון במחנה"

בש"ס הוסיפו עקיצה על רקע התואר שקיבל לפיד כאשר לא עבר את כל השלבים כמו כולם בכדי לקבלו "רוב מוחלט של הציבור הדתי-מסורתי שירת בצה"ל ביחידות קרביות ובסיירות מובחרות בזמן שאתה הסתערת על עיתונים ישנים בג'בלאות עיתון במחנה. תנסה פעם אחת ללמוד ברצינות בלי קומבינות באקדמיה".

כזכור, לפיד הציע לתת פטור לציבור החרדי משירות צבאי בחמש השנים הקרובות. לאחר מכן יחויבו כולם בשירות צבאי או אזרחי, ולאחר מכן לעודד את החרדים לצאת לעבוד. על פי תכניתו של לפיד, מי שלא ירצה לשרת תשלל ממנו הקצבה.

"לא שירות לכל – פטור לכל"

ח"כ יצחק הרצוג, יו"ר סיעת העבודה בכנסת, הסתייג גם הוא מהדברים: "המתווה שמציע יאיר לפיד לחוק טל הוא לא שירות לכל אלא פטור לכל. הוא מנוגד לחלוטין לעקרונות שהתווה בג"ץ, הוא אינו שיוויוני ואיננו מוביל לתהליך של השתלבות אלא להיפך".

ח"כ חיים אמסלם, שפרש מש"ס והקים את תנועת היחיד "עם שלם", אמר כי "המובחרים הבודדים אשר ממיתים את עצמם באוהלה של תורה באמת, הם נושאי הלפיד של העם היהודי ויש לאפשר להם לימוד רציני ומעמיק ללא הפרעות."

אמסלם הוסיף כי "לכל היתר יש למצוא את הנוסחה הנכונה לשלבם בנשיאה בנטל ובשוק העבודה. לכך מסכים רוב ככל עם ישראל וגם חלק גדול מהציבור החרדי".

כזכור, גם "בפורום לשוויון בנטל" זעמו על תכניתו של לפיד: "המתווה שהציג הוא לא יותר מאשר אחיזת עיניים, שכן המשמעות של פטור לחמש שנים איננה עומדת לזכותם של אוכלוסיות אחרות בחברה הישראלית שעליהם חל חוק שירות ביטחון. לא נסכים בשום פנים ואופן למצב שבו ינסו לעשות רווחים פוליטיים על גב המשרתים".