ועדת השרים לענייני חקיקה אישרה את הצעת החוק לפיה מדי כמה חודשים יחול חופש מיום שישי ועד ליום ראשון • האם מדובר בהצעת חוק שתיטיב עם שמירת השבת בחוצות ערי ישראל?

ועדת השרים לענייני חקיקה אישרה היום (ראשון) את הצעת החוק של ח"כ אלי כהן (כולנו), לפיה יחולו שישה סופי שבוע ארוכים במהלך השנה.

לפי ההצעה, החל מהשנה הבאה, פעם בכמה חודשים המשק יעבוד במתכונת של סוף שבוע ארוך, ויחול חופש מיום שישי ועד לראשון. התאריכים יותאמו לתאריכי חופשות בית הספר.

יו"ר ההסתדרות אבי ניסנקורן בירך על יוזמת החוק של כהן ואישורו בוועדה. "פעילותו של ח"כ כהן היא פעילות מבורכת וחשובה שמסמנת את תחילת התהליך, אבל חשוב לזכור כי קיצור שבוע העבודה חייב להתבצע, בין היתר, באמצעות הפחתת שעות העבודה השבועיות בישראל ל-40 שעות".

לדברי ניסנקורן, "השיחות בנושא יימשכו באופן אינטנסיבי וכולי תקווה ששר האוצר משה כחלון ויו"ר נשיאות הארגונים העסקיים שרגא ברוש, שהוכיחו בעבר כי הם יודעים להיות שותפים לקידום השינוי החברתי לצד פעילות להעלאת הפריון, ימלאו תפקיד מהותי גם הפעם".

ח"כ אלי כהן אמר לאחר הגשת הצעת החוק כי "המעבר לסוף שבוע ארוך טומן בחובו תועלות רבות הן בהיבט החברתי, כמו שיפור איכות החיים של הפרט, המשפחה והעובד, והן בהיבט הכלכלי – הגברת התיירות וסנכרון ימי המסחר והפעילות למאפיינים הגלובליים. זאת מאחר ששותפות הסחר של ישראל, רובן ככולן, קבעו את ימי המנוחה בשבת וראשון".

רועי לחמנוביץ', מנכ"ל הקואליציה לשבת שוויון אמר בתגובה: "הצעת החוק ליום ראשון חופשי היא ברכה, אבל אליה בקוץ בה. מחד, כל הצעת חוק שמטרתה למסגר את ערכי המנוחה לעובדים היא מצוינת. מאידך, בדיוק בגלל זה ישנה חשיבות מכרעת שההצעה תתייחס גם לנושא המנוחה בשבת, אשר על אף שהוגדרה בחוק אינה נאכפת היום. יש לוודא כי הצעת החוק ליום מנוחה ביום ראשון תכלול מפת דרכים ברורה בנושא השבת, ותעשה הבחנה ברורה בין תרבות בילוי ופנאי ובין מסחר. אם לא תעשה כן, אנו עלולים לעמוד בפני סופשבוע ארוך של עושק, רמיסת זכותם של החלשים ליום מנוחה והגדלת העושר של הטייקונים על חשבונם. אסור שיום החופש בראשון יבוא על חשבון המנוחה בשבת, ובכך יעמיק את העבדות והניצול של עובדים בשירות הטייקונים".