פרשת ילדי תימן • עדות: "מצאנו 22 ילדים בעשרה קברים"

בצל התעוררות השיח בעניין חטיפת ילדי תימן מספר עו״ד צוברי, מי שהוביל מהלך לפתיחת הקברים של ילדי המשפחות (?) לפני 20 שנה על הממצאים התמוהים: ״לא היה שם זכר לילדים שנטען שנעלמו״

פרשת חטיפת ילדי תימן מוסיפה לטלטל את סדר היום הציבורי במדינת ישראל: הפעם מגיע תורו של עו״ד רמי צוברי? מי שהוביל לפני שני עדורים מהלך לפתיחת קברי ילדי תימן (?) לספר על הממצאים התמוהים שהתגלו לו.

במסגרת הפעילות שלי הובלתי מהלך של פתיחת קברים, רובם היו בבית העלמין סגולה בפתח תקווה, אלו הקברים שהיו ברשומות שקיבלנו", סיפר צוברי, שכיהן כיועץ משפטי בוועדה ציבורית התנדבותית שהוקמה על ידי המשפחות לגילוי גורלם של ילדי תימן. הוא הסביר שלפני ועדת קדמי-כהן קמה ועדת שלבי וועדת בהלול-מינקובסקי, שדיווחו שיש קברים בבית העלמין סגולה ובשער מנשה של ילדים תימנים, ועל פי הנתונים האלה הוא החל לחפש את השרידים שנותרו מאחור.
"הרעיון של פתיחת הקברים היה ניסיון לבחון אם ניתן לסמוך על הרישומים של חברת קדישא, האם אכן בקבר המסוים הזה נמצא אותו בן אדם שנקבר, זו שאלה שהייתה צריכה הוכחה", אמר צוברי בראיון שהענין לאתר ׳וואלה!׳.

צוברי פנה לועדה בדרישה לפתוח את הקברים אולם ״למרבה הצער הוועדה מסמסה את הבקשה…פניתי לשר הבריאות דאז אפרים סנה ונדחיתי גם על ידו, ואז החלטתי לפנות לבג"ץ, משם הגשתי הליך משפטי נוסף ובסופו ניתנה החלטה על ידי צחי הנגבי, שירש את סנה בתפקידו, לפתוח עשרה קברים באופן מדגמי".

ומה התרחש אז? ״המכון לרפואה משפטית קיבל את האחריות לטיפול בפתיחת הקברים באופן מקצועי ולביצוע בדיקת די-אן-איי. הבאנו את המשפחות שטענו שמדובר בקברי בניהם או בנותיהן. לקחנו דגימות מאותם שרידים, אך לא הצלחנו לשייך גנטית בין המשפחות לקברים, לקחנו את המהלך לצעד נוסף ושלחנו את הדגימות לאנגליה. גם שם המהלך לא צלח, ולא היה ניתן לקבוע כי מדובר בקברים של בני אותם משפחות".

״זה אומר שלא ניתן להאמין לרישומים", הוסיף צוברי, "איך ייתכן שלא נמצאו עשרה שלדים, זה כבר הראה שהיו קבורים שם כל מיני אנשים שלא ידוע מי הם, שלא לדבר על העובדה שבדיקות הדי-אן-איי כלל לא היו זהות, לא נתקבלה החלטה שאפשרה להבין ממנה שמדובר בילדי התימנים שנלקחו מהם בדיקות דם".

בסיום הראיון אמר צוברי: "כל הסיפור הזה הוא סיפור שעוסק באי אמון. לקחו ילדים ואמרו להם שהילד שלהם מת, קברו אותו בלעדיהם. אם למשל הורה היה רואה את הילד שלו, מגלה אותו כפי שהחוק מחייב, מזהה אותו, קובר אותו בעצמו אז הסיפור שלו היה גמור, אבל כל הסיפור של פרשת ילדי תימן מדברת על היעלמות של ילדים שלא הגיעו לידי הוריהם, לא חיים ולא מתים."

הוסף תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

נתקלתם בחדשה מרעישה? ידיעה מעניינת מוזמנים לספר לנו

דילוג לתוכן