פרשת ילדי תימן • העדות המזעזעת של האחות שסייעה בחטיפת התינוקות

אחות שעבדה במחנה העולים עין שמר בשנות ה-50 סיפרה בראיון לעיתונאי אבנר פרחי על חלקם של הצוותים הרפואיים במעברות בחטיפת הפעוטות • "היום כשאומרים שהם נפטרו - זה לא נכון" • וגם: מי אילץ את העדים לחזור בהם מהעדויות?

פרשת ילדי תימן – הודאת האחות: רוזה קוצ'ינסקי, אחות שעבדה במרפאה במחנה העולים עין שמר, העניקה לפני שני עשורים ראיון לעיתונאי אבנר פרחי – שהרבה לעסוק בפרשה הכאובה – במהלכו התוודתה על חלקו של הצוות הרפואי בפשעי הממסד אז.

"אני זאת שעבדתי ואני זאת שהייתי לוקחת את היונקים. היינו לוקחים את התינוקות בריאים ושלמים והיינו חוזרים בלי כלום, כאילו שלא קרה", היא סיפרה. מאוחר יותר חזרה בה קוצ'ינסקי מהעדות ולטענת עיתונאים שעסקו בנושא מי שעמדו מאחורי שינוי הגירסה הם גורמים "שיש להם מה להסתיר" והפעילו עליה לחץ רב, אולי אף איומים.

פרחי עצמו סיפר אמש בראיון לערוץ 10: "היא הייתה מטפלת בת 17. היא היחידה שבאה ויצאה…היו מקרים שתינוק לא הרגיש טוב ולא היה רופא, אבל ברוב המקרים הילדים היו בריאים לחלוטין". בהמשך ציטט פרחי משפט שאמרה לו קוצ'ינסקי: "אני הייתי לוקחת שניים-שלושה תינוקות, היו שולחים אותי עם האמבולנס לעפולה. היינו משאירים תינוקות בריאים, שלמים. למחרת שוב הייתי לוקחת. היו שואלים: איפה התינוקות? היינו אומרים שאינם, מתו. 'מה זה מתו? אבל הם היו בריאים! לא היה להם שום דבר!' אני לקחתי אותם. היום כשאומרים שהם נפטרו – זה לא נכון".

לטענתה, "מסרו אותם לאימוץ. רובם בארצות הברית. יום אחד כשבאתי, עמדו גבר ואישה שדיברו באנגלית. אחר כך הוא אמר 'יכול להיות שהיא מבינה', אז הם עברו לגרמנית ואני יודעת יידיש. בנוגע לקחת את התינוק. באתי הביתה, סיפרתי לאמא והיא אמרה: 'את תשתקי, מה אכפת לך? לקחו. כנראה נתנו כסף'".

פרחי עצמו מודה שחשש לפרסם את גרסתה של רוזה. "מה אני עושה עם חומר הנפץ שיש לי ביד? אני לא יודע מה עיתונאי אחר היה עושה. אני פחדתי. שמרתי את זה אצלי, עשיתי עוד עותק ומסרתי את זה לידידתי ואמרתי לה: 'אם קורה לי משהו, יש לך עוד עותק ביד'. השיטה הייתה להוציא אותם כאלמונים. אז לא יודעים לאן להחזיר אותם ובלית ברירה מסיעים אותם לוויצ'"ו ומשם אנחנו יודעים שרק אימוצים".

עוד בנושא:

פרשת ילדי תימן • עדות: "מצאנו 22 ילדים בעשרה קברים"

פרשת ילדי תימן • "חשיפת המסמכים – רק בעוד 3 שנים לפחות"

הוסף תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *