בארכיון המדינה דוחים בקשות לעיין בתיקים של ילדי תימן

גנזך המדינה דוחה בימים האחרונים את בקשות המשפחות לעיין בתיקים האישיים • בני המשפחות זועמים. "ההעלמה וההסתרה והטיוח לא יכולים להמשך"

הפרוטוקולים של ועדת החקירה הממלכתית בפרשת ילדי תימן, חסויים בפני הציבור הרחב, אך אנשים החוששים כי בני משפחותיהם נמצאים בין הילדים החטופים, יכלו להגיש בקשה לגנזך המדינה כדי לחשוף את התיק האישי של אותו ילד, ולראות את המסמכים הנוגעים לו.

אולם, על פי דיווח בגלצ, בימים האחרונים, משפחות שהגישו בקשות לגנזך המדינה בבקשה לעיון בתיקים אישיים הנוגעים בפרשה, נענו בשלילה בטענה כי לאור דיוני הממשלה האחרונים בנושא, הארכיון מתארגן לסריקה של המסמכים.

בין הפונים גם זמיר פראווי, שהגיש בקשה בשם אימו לקבלת מידע מהמדינה אודות דודתו, שנעלמה בהיותה בת חודשיים. "הדבר הזה הוא מקומם, הזה הוא מכעיס. גנזך המדינה קיים בשביל שנוכל לעיין בו, ויש להם חובה על פי חוק למסור לנו את כל מה שלא חסוי", קרא והמשיך: "ההעלמה וההסתרה והטיוח לא יכולים להמשך. אנחנו לא מוכנים לקבל יותר תשובות כאלה. ואנחנו רוצים שמהמסמכים ייחשפו מיד".

יושב ראש ארגון "אחים וקיימים", יוסי גמליאל, דוחה את ההודעה ודורש לאפשר את העיון בתיקים: "לא יעלה על הדעת שבימים אלו המעט מן המעט שנותר למשפחות הנעדרים לעיין בתיקים, תישלל זכות בסיסית זו. גם אם יש החלטת ממשלה, גם אם יש כוונה לסרוק את התיקים, יש וחובה לתת למשפחות את השירות הבסיסי של עיון בתיקי הנעדרים. למעשה מוטל חיסיון נוסף, שאפילו אינו קצוב בזמן".

לשון המענה שלנשלח למבקשים הוא כי "לאור דיוני הממשלה בפרשת ילדי תימן איננו מזמינים כרגע תיקים בנושא זה לאולם הקריאה. ארכיון המדינה מתארגן לסריקה מסיבית של תיקים אלו בשבועות הקרובים. אנא הבנתכם וסבלנותכם".

מארכיון המדינה נמסר בתגובה: "עצירת מתן השירות למשפחות היא זמנית, ותתבצע מהר ככל הניתן. בהמשך להחלטת הממשלה, נערך הארכיון לביצוע מרוכז של סריקת מאות אלפי עמודי התיעוד של פרשת ילדי תימן".

"בכוונתו לבצע את הסריקה כולה בזמן המינימאלי, וכדי שלא ייווצר מצב של השמטת תיקים מפרויקט הסריקה, על הארכיון לוודא שכל התיקים נמצאים במקומם והזמנת תיקים מן המחסן לאולם סותרת התארגנות זאת".

הוסף תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *