דיון בנושא שהיה אמור להתקיים בשבוע שעבר, ננעל עם פתיחתו בשל אי הופעת המפכ"ל • על המשטרה נמתחת ביקורת נוקבת לאור הטענות כי היא מחזיקה בידיה חומרים חסויים על נבחרי ציבור מתוך המתנה ליום פקודה

לאחר דחיות חוזרות ונשנות, התייצב הבוקר המפכ"ל רב ניצב רוני אלשיך בוועדת הפנים של הכנסת, לדיון אותו יזמו חברי כנסת לאור המסמך המדאיג שנחשף בשבועות האחרונים ממנו עולה כי הפרקליטות בשיתוף אגף החקירות במשטרה מחזיקים בידם חומר מפליל על עשרות שרים וחברי כנסת שאינם נחקרים בפועל אלא ממתינים ליום פקודה.

‏יו"ר ועדת הפנים, ח"כ דוד אמסלם, נקט בצעד חריג כאשר במקום לפתוח את הישיבה בדברי פתיחה ארוכים כפי שנוהגים כל יושבי ראש הועדות הוא נתן ראשית לחברי הכנסת להשמיע את דעתם.

ח"כ אייל בן ראובן (המחנה הציוני) העלה בתחילת דבריו בדיון את סיפור גל הירש: "יום לאחר ההודעה על המינוי שלו למפכל בתקשורת, גל הופך לפושע" ומוסיף ‏"הבחור מעוכב יציאה מהארץ, עד לפני שלושה שבועות עדיין היה מעוכב, החברה שלו על סף התמוטטות ואני שואל שאלה כבדה – מי שולט על הכוח הזה?"

‏חברת הכנסת רוזין (מרצ) ביקשה לקבל מהמפכ"ל הסבר האם נעשתה פאשלה בחקירה של פואד, איך קרה שידעו על הפרשיות רק כשביקש לרוץ לנשיאות.

ח"כ בצלאל סמוטריץ' גילה במהלך הדיון כי "לפני שלוש שנים סיפר לי שר שיש 120 מגירות בפרקליטות וברגע שיעשה משהו לא במקום אפשר לשלוף משם חומרים".

עוד בנושא:

החרדים, מסמך יצחקי וראשות השב"כ: רוני אלשיך מדבר על הכל

סמוטריץ' טען ‏"אנחנו כחברי כנסת חייבים לפעול ללא מורא וללא משוא פנים מבלי שתהיה תחושה ששומרים עלינו חומרים".

ח"כ מיקי רוזנטל (המחנה הציוני) פנה למפכ"ל במהלך הדיון ואמר כי "ראינו שיש מידע על השר לביטחון פנים, מה הוא אמור לחשוב כשהוא יודע שאתם מחזיקים עליו מידע"?

הדיון נמשך גם בשעה זו כאשר המפכ"ל צפוי להשיב לטענות הקשות שמופנים לעברו לקראת סיומו.

אין ספק כי הדיון עצמו כמו גם הפרשה בכללותה צפויים לספק לא מעט כותרות במהלך הימים הקרובים.

המסמך המכונה 'מסמך יצחקי' בשל העובדה כי ראש אגף החקירות במשטרה מני יצחקי הוא זה ש'הזמין' את המסמך עורר סערה גדולה כאשר חברי כנסת ושרים טענו כי אם אכן יש ממש בדיווח הרי שהדבר עשוי להביא לרעידת אדמה ציבורית ולערער את שארית האמון שעוד נותר במשטרה.

חברי הכנסת טענו כי במידה והחומר הנמצא בידי המטרה מאושש, לשם מה ממתינים, תפקידה של המשטרה הוא לבער את הרע ולהגיע לחקר האמת, העובדה כי החומר הינו ספון במרתפי אגף החקירות יותר ממעורר מחשבה כי המניעים מאחורי מסמך זה אינם טוהר המידות כי אם לפעול להורדת נבחרי ציבור מהבמה הציבורית על פי תכתיביו של גורם עלום כלשהוא.