לא יאומן: שלושה קטינים שנעצרו בחשד להצתת כלי רכב על רקע לאומני נעצרו למספר ימים בלא שיתאפשר להם לפגוש עורך דין • סמוטריץ': הודעה הזויה. חושבים שהציבור מטומטם

הבוקר הותר לפרסום כי שלושה קטינים בני 15 נעצרו ביום ראשון בחשד להצתת שני כלי רכב וריסוס כתובות נאצה על רקע לאומני בחניה בפאתי הכפר יפיע, הסמוך לנצרת, ב-10 ביוני.

בהודעת השב"כ בחרו לכנות את הצתת הרכב, שלא גרם לכל נזק בנפש רק ברכוש, בשם "פיגוע". בנוסף, במסגרת החקירה נמנע מהשלושה, תושבי כרמיאל, בלפוריה ואלון מורה, מפגש עם עורך דין.

מהשב"כ נמסר כי "פענוח הפיגוע ומעצר החשודים הוא נדבך נוסף ברצף פעולות שנועדו לסכל פעילות טרור יהודי שביצעו פעולות בשנתיים האחרונות. שירות הביטחון הכללי מדגיש כי מכלול צעדי האכיפה שבוצעו בחודשים האחרונים הביאו לירידה משמעותית בהיקף ובחומרת אירועי האלימות והטרור המבוצעים כנגד פלסטינים וערבים אזרחי ישראל".

עו"ד ליאור בר זוהר המייצג את הקטינים בני ה-15 מטעם ארגון חוננו מסר בתגובה: "החקירה הדורסנית והאינטנסיבית בשילוב מניעת מפגש עם עו"ד, והעובדה שמדובר בקטינים נורמטיביים שמעולם לא היו עצורים, מטילה צל כבד על ההודאה אותה מייחסת המשטרה לחשודים. אנו מצפים מבית המשפט לבחון את קבילות ההודאה ומשקלה, וכן האם היא מבוססת על ראיות של ממש או רק על מניפולציות ואיומים מצד חוקרי השב"כ והמשטרה".

2450542238

כתובת תג מחיר ביפיע

3905953278

הרכבים השרופים ביפיע

בארגון חוננו מסרו בתגובה למעצר הקטינים: "שלילת זכויות בסיסיות של ייצוג משפטי מקטינים הפכה לנורמה גם במקרים של עבירות רכוש כפי שמדובר באירוע זה. לצערנו לא ראינו שמאות אירועי זריקות אבנים ובקבוקי תבערה בידי ערבים בחודשים האחרונים נחקרים בכזו נחישות".

מעצרם של שני הקטינים החשודים בביצוע המעשה הוארך עד היום (חמישי), ומעצרו של הקטין הנוסף החשוד במעורבות בהצתה הוארך עד מחר. בימים הקרובים תגיש הפרקליטות כתבי אישום בפרשה.

ח"כ בצלאל סמוטריץ' כתב בתגובה: "אם לא הייתי רואה את ההודעה ההזויה הזו שיצאה מתקשורת השב"כ לא הייתי מאמין. אתם באמת חושבים שהציבור הישראלי מטומטם וחושב ששלושה ילדים שמציתים רכב (פעולה עבריינית חמורה אבל לא מעבר לזה!) הם חוליית טרור?! בשביל זה אנחנו מתקצבים אתכם בתקציבי עתק על חשבון המון דברים חברתיים חשובים?! בשביל זה אנחנו מצידיים אתכם בטכנולוגיה המתקדמת ביותר בעולם?!

"כל הפופוליסטיים שרצו לכנות את פשעי תג מחיר 'טרור' – פשוט הרסתם את השב"כ. הרסתם את ההגיון של האנשים שם. הזילות הזו של המונח טרור פוגעת ביכולת לסכל טרור אמיתי, מסיתה קשב ומשאבים ממניעת טרור רצחני אמיתי ומסכנת חיים! ההשפעה של טרמינולוגיה היא עצומה בכל תחום ובודאי בנושאים של בטחון המדינה! חכמים היזהרו בדבריכם".