שופטי בית המשפט העליון קבעו כי על המדינה לפנות את 'גבעת האולפנה' עד ה-1 ליולי • פרשנים: ההחלטה - 'מוקש' לראש הממשלה שיאלץ לפנות בזמן בחירות

שכונת גבעת האולפנה בבית אל תיהרס עד ה-1 ביולי, כך קבעו אחר הצהריים (ג') נשיא בית המשפט העליון אשר גרוניס ושופטי העליון עוזי פוגלמן וסלים ג'ובראן.

השופטים דחו את בקשת המדינה לדחות את הפינוי על מנת למצוא פתרון לסוגיה. השופטים אף מתחו ביקורת חריפה על המדינה וקבעו כי תשלם הוצאות בסך 15 אלף שקלים לעותרים שעל הקרקע שבבעלותם נבנתה השכונה.

קרא עוד:

[postim]

"כולי תקווה שפסק הדין יבוצע"

כזכור, המדינה התחייבה בעבר לפנות את גבעת האולפנה, ובדיון היום בבית המשפט, ביקשה המדינה לדחות את הפינוי למועד מאוחר יותר, לטענתה, בכדי למצוא פתרון לבעיה, וכן לפתוח מחדש את ההליך המשפטי.

בהחלטתם הערב מתחו השופטים ביקורת חריפה על המדינה, וקבעו כי טענות המדינה אינן מעלות נימוקים חריגים שיכולים להביא לצעד יוצא הדופן של חידוש הדיון לאחר שניתן פסק דין.

ארגון זכויות האדם "יש דין", שייצג את בעלי הקרקע הפלסטינים בפרשת האולפנה, בירך על פסיקת בג"ץ. עו"ד מיכאל ספרד, היועץ המשפטי של יש דין אמר כי "משעה שהמדינה הגישה את בקשתה חסרת התקדים, זה הפך למאבק רחב יותר מזה של בעלי הדין, על נורמות בסיסיות של משטר המבוסס על שלטון החוק". לדברי ספרד, "בית המשפט אמר את דברו, ועתה החברה הישראלית נמצאת בשעת מבחן על דמותה וערכיה. כולי תקווה שפסק הדין יבוצע עתה ללא כל התחכמויות".

פינוי בזמן בחירות

החלטת בג"ץ הינה מכה קשה לציונות הדתית ולאנשי ארץ ישראל השלמה. גבעת האולפנה איננה מאחז נידח בגבעות, אלא חמישה בתים בקומות, עם כבישים מסודרים, וכן הלאה.

פרשנים שונים טוענים כי החלטת בג"ץ הינה 'מוקש' לא פשוט בשביל ראש הממשלה בנימין נתניהו, שעל פי פסיקת בג"ץ, ייאלץ לפנות את הישוב, שבשביל רבים בציבור הדתי נחשב כקו אדום, בתוך מערכת בחירות קשה.