"לא ייתכן שמחבלים יזכו להטבות סוציאליות על חשבוננו" - ועדת השרים לחקיקה אישרה את הצעת החוק של ח"כ יעקב פרי לפיה יש לשלול ממחבלים קצבאות נכות ושאירים המשולמים על ידי כלל עמיתי הקרן

עדת השרים לחקיקה הצביעה היום בעד הצעת החוק של ח"כ יעקב פרי (יש עתיד), ראש השב"כ לשעבר, אשר לפיה מחבלים לא יהיו זכאים לפנסיית נכות ושאירים מקרנות הפנסיה, כספים המשולמים כיום על ידי כלל עמיתי הקרן. כמו כן, מוצע לשלול את הזכאות של המחבלים לקבלת כספי פיצויים ממעסיקים ולהפחית את קצבת הזקנה המשולמת מקרן הפנסיה.

על פי הצעת החוק, אשר בשל חשיבותה קיבלה פטור מהנחה, ישללו קצבאות נכות ושאירים המשולמים למחבלים על ידי כלל העמיתים בקרנות הפנסיה. במצב כיום, חלק ממארג הערבות ההדדית הקיים בקרנות הפנסיה, עמיתי קרנות הפנסיה משלמים מכיסם את הקצבאות עבור מחבלים שפעלו באלימות וטרור כנגדם וכנגד תושבי מדינת ישראל.

לדברי פרי: "לא יעלה על הדעת שמחבלים ובני משפחותיהם יזכו לכספים של כולנו. הצעת החוק נועדה להגביר את ההרתעה ומהווה השלמה לשלילת הזכויות של המחבלים בביטוח הלאומי גם במסגרת השוק הפנסיוני אשר זוכה גם הוא להטבות שונות מהמדינה. אני מקווה שהכנסת תירתם ותחוקק את החוק במהירות האפשרית כך שייתן מענה לגל הטרור הרצחני אותו המדינה חווה עוד מחודש אוקטובר 2015."

מנתונים שפורסמו על ידי השב"כ בתחילת חודש יוני, עולה כי מרבית (74%) ממבצעי הפיגועים בגל הטרור האחרון הם בעלי תעודת זהות ישראליות ולפי דוחות של שירות הבטחון הכללי מספר הערבים הישראלים שמבצעים פיגועים ומצטרפים לארגוני טרור, נמצא במגמת עלייה מדאיגה.

אזרחי ישראל זכאים לזכויות סוציאליות שונות במסגרת עבודתם וביניהן זכויות מהביטוח הלאומי, זכות לקבלת כספי פיצויים והפקדות מעסיק לקרנות פנסיה. בקרן הפנסיה יש גם ביטוח מפני אירועי מוות או נכות.

בעבר, המדינה כבר שללה את זכאותם של מחבלים לקבלת כספים מהביטוח הלאומי מתוך מחשבה כי לא יעלה על הדעת שאזרחי המדינה יממנו מחבלים הבאים להורגם.

ח"כ יעקב פרי, יוזם החוק, מציע להשלים את החקיקה בנושא גם לתחום הזכויות הסוציאליות והפנסיה של מחבלים במסגרת עבודתם.