יו"ר קבינט הדיור, אביגדור יצחקי, מתייחס לנתונים הסותרים שפורסמו סביב ירידת מחירי הדיור ומסב את תשומת הלב לעובדה כי "עבור הזוגות הצעירים חסרי הדיור,המחירים כבר ירדו ב-20%-25%

יו"ר קבינט הדיור אביגדור יצחקי, מתייחס לדיווחים הסותרים במהלך השבוע האחרון בדבר עליית וירידת מחירי הדיור בישראל, מה שמביא בעקבותיו את השיח הציבורי, לדון נוקב סביב יעילותם של רפורמות האוצר להורדת המחירים.

נזכיר, כי בשבוע החולף פורסמו שני דוחו"ת סותרים, על מצב מחירי הדיור בישראל, המצביעים על יעילותם של יוזמות האוצר כמו גם הרפורמות שהשיק בענף זה במהלך השנה האחרונה, כשהמטרה בסופו של דבר, הורדת מחירי השוק, את הנתונים הציגו, הציגו הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה והשמאי הממשלתי הראשי טל אלדרוטי.

בראיון שהעניק ל'גלובס' אומר יצחקי, כי "עבור הזוגות הצעירים חסרי הדיור, והרווקים מעל 35 חסרי הדיור, המחירים כבר ירדו ב-20%-25% באמצעות תוכנית מחיר למשתכן ועם זה אף אחד לא יכול להתווכח. אני רוצה להזכיר שהאנשים האחרונים שזכו במכרז בראשון לציון זכו בדירה בהנחה של מאות אלפי שקלים, יש אפילו אומרים ב-800 אלף שקל מתחת למחיר השוק".

לשאלת המראיין בדבר העובדה כי בסך הכללי, אחוז מזערי בלבד מכלל האוכלוסיה זוכים להנחה ברכישת דירה, מסביר יו"ר קבינט הדיור:
כי "במקביל אנחנו מגדילים את ייצור מלאי הדירות בישראל ומשווקים כמה שאפשר. אנחנו מתכננים בכמויות שלא תוכננו אף פעם ומשתדלים לפתור את החסמים בתחומי התשתיות. אנחנו כל הזמן בדיונים עם בנק ישראל ועם הבנקים עצמם על נושא האשראי והמשכנתאות ובשבוע האחרון כולם ישרו קו שמשכנתאות יינתנו לפי מחיר שוק ולא לפי מחיר מכירה. אנחנו גם עושים את מיטב יכולתנו להביא פועלים גם פלסטינאים, גם מאוקרינה וגם חברות זרות. נתון כזה או אחר של למ"ס או של גוף אחר לא משנה לנו את העבודה".

ובאשר לעובדה כי נתוני השמאי הממשלתי מצביעים דווקא על עליה במחירים, מסב יצחקי את תשומת הלב לעובדה כי נתוני הלמ"ס דווקא מצביעים על ירידה,
"ואז מה? לפי המודל של השמאי הממשלתי הסיכוי לירידה קטן כי הוא נותן משקל קרב לערים גדולות. בכל מקרה אני לא מציע לאף אחד לקבל החלטה אם לקנות או לא לקנות דירה לפי פרסומים או מדדים של מחירים לפי חודש כזה או אחר. שמחנו על הירידה של 0.3% שהלמ"ס הציג, אבל שם המשחק הוא סבלנות ולא נתונים של חודש כזה או אחר".

באשר לתוכניות "מחיר למשתכן" אומר יצחקי, "אני מאמין שכן. אנחנו נוציא את כל קרקעות המדינה למחיר למשתכן, זה ייקח עוד שנתיים מהיום, וברור שזה ישפיע על המחירים. אבל אנחנו גם עוסקים בהגברת הייצור וגם נוקטים צעדים לריסון הביקושים. עד 13 בספטמבר אנחנו סוגרים את רשימת הזכאים לדירות במלאי הקיים. אבל בסך הכל אנחנו מתכננים לשווק 100 אלף דירות ואנחנו מבטיחים לכל מי שנרשם שהוא יזכה בדירה עכשיו או בהמשך".

ומדגיש כי "אנחנו לא מתכוונים לחזור לספסר קרקעות. עד 2019 נפתח את מחיר למשתכן גם למשפרי דיור. נשאיר את מחיר למשתכן לחסרי דיור כל הזמן ונוסיף את משפרי הדיור בהמשך. אבל כמובן שנעשה קריטריונים כי לא כל משפר דיור זכאי לדירה בהנחה".