מאות טונות של דלק דלפו בנמל עקבה לים סוף - למרות ניסיונות הירדנים למנוע את הזיהום, כתם הנפט מתפשט בצעדי ענק • ישראל הציעה סיוע לירדן

כ-200 טונות של נפט דלפו בנמל עקבה שבירדן, כתם הנפט הענק שנוצר עושה את דרכו למספר יעדים כאשר בישראל עוקבים בדאגה מחשש שהזיהום עלול להתפשט לעבר נמל אילת.

עם זאת השר להגנת הסביבה זאב אלקין השוהה בימים אלו באילת במסגרת חופשה משפחתית, מרגיע ואומר כי לפי מירב האינדיקציה שבידי המשרד, החשש שכתם הנפט יופנה לכיוונה של מדינת ישראל נמוכה ומוסיף כי אין חשש לזיהום בחלק הישראלי של ים סוף.

"נכון לעכשיו, ההתפשטות של הכתם היא לכיוון ירדני, אולי סעודי – זה לא מאיים על החלק הישראלי של המפרץ, אבל כמובן אנחנו חייבים בפיקוח צמוד. גם הצענו לירדנים את העזרה. אני לוקח את הילדים שלי היום בבוקר לים. אם צריך הוכחה שלדעתנו במשרד להגנת הסביבה הכל בסדר בחלק הישראלי – הנה ההוכחה".

התקשורת בירדן דיווחה כי הזיהום החל בשל התפוצצות צינור דלק בנמל עקבה, כאשר בישראל הציעו את עזרתם לירדנים.

כאמור בישראל עוקבים בדריכות אחר התפשטות כתם הנפט, כאשר ההנחה היא, כי למרות שלפי התמונה כרגע הכתם נע לעבר חופי סעודיה עדיין שינוי כיוון הרוח יכולה לשנות את היעד ולהוביל לשינוי מגמה.

יו"ר קצא"א (קו צינור אילת אשקלון) ארז חלפון פנה לשלטונות ירדן באמצעות השר להגנת הסביבה זאב אלקין ומנכ"ל משרד החוץ הד"ר דורי גולד והציע את סיועם של עובדי ומהנדסי חברת קצצ"א בטיפול בדליפה.

בפנייתו ציין חלפון את ניסיונם העשיר של עובדי קצצ"א במפגעים מסוג זה והדגיש את העובדה כי ישראל עומדת על כך שתמנע כל פגיעה במפרץ אילת.

פלאש 90