תנועת ישראל חופשית מגיבה לתוכניתו של שר הפנים להחזיר את השבת לחיים הציבוריים בישראל ומאיימים עליו: תתכונן למלחמה. אם תסגור לנו את תל אביב, נפתח לך את בני ברק

על רקע הפרסום ב"הארץ" ולפיו שר הפנים ויו"ר ש"ס, אריה דרעי, פועל לטרפוד ההמלצות של ועדה מקצועית שבחנה את חוק העזר העירוני של עיריית תל אביב, המתיר פתיחת עסקים בשבת בעיר – תנועת "ישראל חופשית" עוברת למתקפה נגדו.

ע"פ הדיווח, דרעי מקדם החלטה שתאסור באופן גורף פתיחת בתי עסק בלב תל אביב, כולל פיצוציות ומרכולים. עם זאת הוא מציע כי הממשלה לא תתערב במדיניות העירייה להימנע מאכיפת חוק שעות עבודה ומנוחה בשלושה מתחמי בילוי וקניות בעיר הפועלים בשבת — נמל יפו, נמל תל אביב ומתחם התחנה, וכן בחנויות נוחות הצמודות לתחנות דלק.

בצל סערת הרכבת: דרעי יוצא לקרב על שמירת השבת בתל אביב

בתגובה מאיימים בתנועת ישראל חופשית: דרעי, המשוואה פשוטה: אם תסגרו לנו את תל אביב, אנחנו נפתח לכם את בני ברק. על כל ״חילול שבת״ שתנסו למנוע, תקבלו חילול שבת גדול יותר ובכוונה תחילה. על כל סופר שייסגר בשבת, אתם תקבלו עוד מלחמה בעולם התורה.

"אתם חושבים שיש לכם בעלות על השבת? על החיים שלנו? אתם טועים מאוד. זוהי אזהרה חביבה, כי אנחנו מורידים את הכפפות. במשך שנות פעילותנו התרחקנו משכונות חרדיות ולא התערבנו לכם בחיים, רק דרשנו שתעזבו אותנו בשקט. אם תסגרו את תל אביב, תקבלו מלחמה".

מנכ"ל התנועה, מיקי גיצין, סיפר על התחושות שהובילו לכתיבת הפוסט הלוחמני – ולא שלל אפשרות של החרפת הצעדים: "התחושה היא שמצמצמים את צעדינו , פעולות כאלו לא יובילו לכך שהציבור החילוני יהיה פלורליסטי יותר – אלא ייאבק יותר. הזהות החילונית בישראל תחת איום: לקחו את ת"א כסמל החילוניות והתלבשו עליה באופן אגרסיבי ואלים. אם באמת תיווצר מלחמת תרבות – וכולי תקווה שהדבר לא יקרה – זוהי תתברר כנקודת המפנה בה".

גיצין קורא לקבלת המתווה שהציעה עיריית ת"א בנושא פתיחת העסקים בשבת: "קיימת הצעה מידתית ומאוזנת של עיריית ת"א, עם התייחסות לאופי האוכלוסייה, אך נראה כי הממשלה הזו עושה מה שהיא עושה רק כי היא יכולה – לא מתוך התחשבות בציבור".