המצב העגום בכינרת: פגזים מהמאה הקודמת ואי חדש שצץ

ביממה אחת מתבשרים על שני אירועים המלמדים על ירידה משמעותית נוספת במפלס המים בכינרת • סיפורו של אי חדש שצץ לפתע, ופגזים עותמאניים ישנים שנמצאו בקרקעית הימה

מפלס המים בימה הלאומית של ישראל – הכינרת, ממשיך לרדת בצורה מדאיגה. על כך יעידו, מלבד הנתונים הרשמים, גם צמד הסיפורים החדשותיים אשר התפרסמו במהלך השעות האחרונות.

אי הולך ומתרחב בלב הכינרת:

מפלס המים בכנרת עומד היום (ג') על מינוס 213.375 סנטימטרים, וסמוך לקיבוץ מעגן, בדרום האגם, התגלה שוב אי – דבר שמצביע על כך שהמפלס נמוך, כך נמסר מרשות הכנרת. לכנרת מלאה חסרים ארבעה מטרים ו-57 סנטימטרים.

פנחס גרין, המשנה למנכ"ל רשות הכינרת, התייחס לנושא ואמר כי "מתחילת הקיץ ועד היום ירד מפלס הכנרת במטר ושני סנטימטרים. כעת אנחנו נמצאים 37.5 סנטימטרים מתחת לקו האדום התחתון. המפלס נמוך מאוד. המחסור במים הגיע מוקדם השנה – אנחנו רק בתחילת ספטמבר. כולנו צריכים להתפלל לחורף גשום במיוחד".

964
האי בכינרת. צילום: רחף תיעוד פרויקטים מהאויר

נמצאו פגזים עותמאניים ישנים:

חמישה פגזים ישנים, שהיו ככל הנראה חלק ממאגרי התחמושת של הצבא העותמאני, נמצאו לפני שלושה שבועות בחוף קיבוץ מעגן שבכנרת. לפי הערכות, הפגזים בקוטר 150 מילימטרים המתינו בקרקעית הכנרת כמעט מאה שנה.

מהמשטרה נמסר כי כח ממערך החבלה של מחוז צפון הוזנק למקום ובתום בדיקה,טיפול וניטרול של הפריטים הוברר כי מדובר בפגזי ארטילריה מתקופת מלחמת העולם הראשונה שככל הנראה ננטשו במקום על ידי הטורקים בזמן מנוסתם מפני הצבא הבריטי וזאת על מנת להיפטר ממשקל עודף.

בפעילות מורכבת, נקודתית ומקצועית של מערך חבלה צפון,שיטור ימי כנרת וצוותים מחיל הים פונו הפגזים בשיירה מאובטחת לאחר שנחסמו צירי תנועה אל מקום מבודד אשר אובטח על ידי כוחות משטרה ושם הושמדו כאמור בשעות הערב.

WhatsApp Image 2016-09-06 at 15.03.23
צילום: דוברות המשטרה

WhatsApp Image 2016-09-06 at 15.02.49

WhatsApp Image 2016-09-06 at 15.02.47

3 תגובות

תגובה:לא להתרגש – מדובר בסה"כ באי הבנה

מי אומר שזה אי הבנה???

מי אומר שזה אי הבנה???

הוסף תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *