ראש הממשלה בנימין נתניהו נאלץ למנוע חוק לסיפוח שטחי יו"ש • את הצעת החוק יזמה ח"כ מירי רגב מהליכוד • גם 'חוק דרעי' לא עבר

הצעת החוק של ח"כ מירי רגב (הליכוד) להחיל חוק ישראלי בשטחים היהודיים ביהודה ושומרון נדחתה היום (א') ברוב מוחץ בוועדת השרים לענייני חקיקה, אבל לא לפני שראש הממשלה נאלץ להתערב בעקבות התנגדותם החריפה של השרים בני בגין ודן מרידור.

לפני התערבותו של נתניהו היה נראה כי יש רוב להצעת החוק הפרטית של ח"כ מירי רגב, אשר על פיה יסופחו השטחים ביהודה ושומרון לשטחי מדינת ישראל, לא יחול עליהם עוד החוק הצבאי, וכי לא תוטל הגבלה על בנייה ביישובים האלה משיקולים מדיניים. שר החינוך גדעון סער ושרת התרבות והספורט לימור לבנת הביעו תמיכה בהצעה זו.

קרא עוד:

[postim]

במהלך ההצבעה בקרב שרי הממשלה קראו השר לענייני מודיעין דן מרידור והשר בני בגין למנוע את אישור החוק, בתואנה שהוא "אינו הגיוני ואף מביך מדינית". בעקבות קריאה זו, התערב שר המשפטים יעקב נאמן וביקש לשכנע את יוזמת ההצעה, ח"כ רגב, למשוך אותה.

משסירבה רגב לבקשת נאמן, ביקש נאמן הפסקה בדיונים בכדי להתייעץ עם ראש הממשלה. ראש הממשלה ביקש לדחות את ההצבעה והודיע כי במידה וההצעה תובא לאישור הוא יתנגד לה. כאמור, לאחר התערבותו של נתניהו התנגדו השרים להצעה, מלבד שר התיירות סטס מיסז'ניקוב.

מלבד הצעת החוק של ח"כ רגב, מנעו הבוקר חברי הממשלה את אישור הצעת "חוק דרעי". חברי ועדת השרים החליטו להימנע מהצבעה ולהעביר את ההכרעה בנושא לפורום קואליציוני אחר. החוק שהוצע ע"י חברות הכנסת ציפי חוטובלי ושלי יחימוביץ' נועד למנוע מעבריינים שישבו בכלא בגין עבירות נושאות קלון מלשוב ולהתמודד לכנסת, ובכך למנוע את כניסתו של דרעי חזרה לפוליטיקה.