נחשף: החמאס דחה את הצעות ישראל לחילופי שבויים

לדברי מתאם הנעדרים והשבויים במשרד ראש הממשלה, ישראל העבירה שני הצעות על מנת להביא לשחרור גופותיהם של החיילים אורון שאול והדר גולדין, וכן הנעדרים שעברו את הגבול לרצועה

מתאם השבויים והנעדרים במשרד ראש הממשלה, אל"מ במיל' ליאור לוטן, העניק היום התייחסות פומבית נדירה המעניקה הצצה מאחורי הקלעים של הפעילות הישראלית על מנת להביא לשחרור השבויים והנעדרים הישראלים הנמצאים בידי החמאס ברצועת עזה.

במהלך דבריו בכנס הבינלאומי של המכון למדיניות נגד טרור, חשף לוטן כי ישראל הציעה שתי עסקאות מקבילות – להחזרת החללים ולהשבת האזרחים – אך נענתה בסירוב על ידי ארגון הטרור העזתי, שאף סירבה להכיר בנעדרים כמקרה הומוניטרי.

"מאז תום מבצע 'צוק איתן' ישראל פעלה במגוון רב של ערוצים וכלים להשיב את בנינו הביתה. כמו כן היו מקרים של אזרחים נוספים, חולים וסובלים מתשישות נפשית, שחצו את הגבול לעזה ומוחזקים על ידי אנשי חמאס. אזרחים תמימים שלא מעורבים בלחימה. אנשי חמאס יודעים לגבי מצבם. זהו לא נושא ביטחוני – ישראל מיצתה את הדרכים, הציגה את כל האישורים כדי להוכיח שמדובר בנושא הומניטרי".

"בתקופה הזו, באמצעות מספר ערוצים, ישראל העבירה לחמאס-עזה הצעה להעביר את כל השבויים והגופות שנתפסו על ידי צה"ל – ובתמורה לקבל את חללינו", הוסיף המתאם. "הצעה נוספת הייתה להשיב לחמאס עזה את האזרחים שנמצאים בישראל, אלו שחצו ביוזמתם – ובתמורה אנחנו דורשים לקבל את אזרחינו שחצו לעזה. הדברים האלה מקובלים כנורמה בכל העולם בסוף כל עימות – מחליפים בסוף העימות את השבויים והחללים. באופן חסר תקדים חמאס סירב להצעה".

לוטן ציין כי הארגון "הציב תנאים נוספים – אסירים אחרים שאינם קשורים בכלל למערכה. כמובן שאנחנו לא יכולים להיענות לתנאי מקדים. לא נרתעים ממנו, אבל יש לנו מספיק דרכים ושיטות להמשיך קדימה. חמאס לא חושב בדרך שבו היינו חושבים שארגון עם תשתית מדינית יחשוב, ארגון שחולש על אוכלוסיה. בימים שבהם האוכלוסיה העזתית דורשת את הנורמות ההומניטריות האלה, חמאס פועל בדיוק הפוך".

את דבריו סיכם בפנייה מרומזת לתושבי עזה, על מנת שיידעו מדוע גופות יקיריהם לא מוחזרות בהסכם הדדי: "חשוב שמשפחה של חלל חמאס, שהשתתף אישית בחטיפת גולדין ז"ל ובגרירת גופתו למנהרה, תדע מזה. חשוב שמשפחתו של אסיר חמאס שנשפט למאסר והיה יכול לחזור הביתה תדע את זה. חשוב שתושבי עזה יידעו את זה. נעשה הכל כדי להשיב את בנינו. המשימה מוגדרת ויש לנו כלים וניסיון, אנחנו נצליח".

הוסף תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן