שירות הביטחון הכללי הודיע כי הגיע להסכם עם ראשי האסירים הפלסטינים השובתים על הפסקת השביתה

שירות הביטחון הכללי הודיע הערב (ב') על סיום שביתת הרעב של האסירים הפלסטינים, אחרי כמעט חודש. בשירות בתי הסוהר אמרו הערב כי האסירים צפויים לשוב ולאכול בשעות הקרובות.

בשביתת הרעב נטלו חלק כ-1,550 אסירים פלסטינים בבתי הכלא הישראליים. האסירים העלו מספר דרישות בשביתתם: הפסקת מדיניות הבידוד של אסירים, מתן אפשרות ביקור למשפחות אסירים מרצועת עזה, השבת האפשרות ללימודים בבתי הכלא, הפסקת המעצרים המנהליים והגדלת מכסת הכסף החודשית לקנייה בקנטינה של הכלא.

קרא עוד:

[postim]

במהלך השביתה, הזהירו נשיא הרשות הפלסטינית אבו מאזן וגורמים פלסטינים אחרים כי למוות של אסירים בעקבות השביתה יהיו השלכות חמורות. בישראל חששו כי מותו של אסיר יעורר ביקורת בינלאומית חריפה.

על פי הדיווחים, ההבנות שגובשו בין ישראל למנהיגי האסירים הושגו בתיווך המצרים. על פי ההבנות, התחייבו האסירים להימנע מכל פעילות שתהווה תמיכה מעשית בטרור, לרבות גיוס אנשים לפיגועים, הנחיה ומימון.

האסירים חתמו על כתב התחייבות שבו נכתב כי "פעילות נגד הביטחון שתבוצע מתוך בתי הכלא או חידוש שביתת האסירים בבתי הכלא בישראל, יביאו לביטול התחייבותה של ישראל לביצוע הקלות בתחומים הנ"ל".

בשב"כ הדגישו שהאמצעים שישראל נוקטת כלפי האסירים הביטחוניים הם כורח המציאות לנוכח מעורבות אלה בפעולות טרור שהתרחשו בשנים האחרונות בישראל, ושאמצעים אלה עולים בקנה מידה אחד עם דרישות הדין הבינלאומי והאמנות הבינלאומיות.

בתמורה להתחייבות האסירים הסכימה ישראל להקל את תנאיהם בכמה מישורים. בין השאר הסכימה ישראל להחזיר לאגפים הכלליים 18 אסירים המוחזקים כיום בתנאי הפרדה ולאפשר ביקורי בני משפחות מקרבה ראשונה של אסירים ביטחוניים מעזה ומיהודה ושומרון.

בשב"ס אומרים כי במסגרת ההסכם שהושג לא תינתן לאסירים האפשרות להתמסר ללימודים אקדמיים בתוך הכלא כפי שדרשו. עדיין לא ברור האם ההסכם יחול גם על העצירים המנהליים.

נראה כי האסירים מצאו את הנשק החדש כנגד ישראל והשב"ס. את הדוגמה הראשונה לכך נתן העציר המנהלתי חאדר עדנאן, ששוחרר מהכלא לאחר 66 ימי שביתה.