כביש 1 נסגר שוב לתנועה • אובמה סיים את נאומו בשפה העברית • בניו של שמעון פרס סיפרו על דמותו האבהית • דיווחים ועדכונים שוטפים ממסע הלוויה של הנשיא התשיעי

12:01 – המשטרה מעדכנת כעת כי כביש 1 נסגר כבר כעת לתנועה.

12:00 – בעוד חצי שעה, בשעה 12:30, עם תום הלוויה, ייסגר שוב כביש 1 לתנועת כלי רכב. הכביש ייסגר הרמטית הן בדרך המובילה לירושלים ממחלף גנות והן בכיוון הנגדי. הכביש יישאר סגור עד לשעה 14:00 ובמשטרה מבקשים מהציבור שלא להגיע למקום, להישמע להנחיות השוטרים ולגלות סבלנות ואורך רוח.

11:45 – נשיא ארצות הברית, אובמה סיפר בהספדו על שיחותיו עם פרס: "'העם היהודי לא נולד לשלוט על עם אחר', הוא היה אומר. הוא הבין שהרעיון הציוני יהיה הכי מוגן כשלפלסטינים תהיה מדינה משלהם". הנשיא האמריקני הוסיף ואמר כי "היו מבקרים משמאל שטענו שפרס לא קיבל את כשלי האומה שלו, ואולי יותר מבקרים מימין שטענו שסירב לראות את הרוע האמיתי בעולם וקראו לו נאיבי. הוא התעלם מהמבקרים".

11:25 – חמי, בנו הצעיר, ספד בפנייה לאביו ואמר: "קיימת את הבטחתך לסבך האהוב עת נפרדת מעליו כנער, בתחנת חייך הראשונה, בדרכך לארץ ישראל. לא שכחת להיות יהודי. ואני מבטיחך כאן – לא אשכח גם אני".

11:15 – יוני פרס, בנו של הנשיא המנוח סיפר בהספדו: "כשנשאל מה היה רוצה שיכתבו על מצבת קברו לאחר מותו, הוא אמר ,ללא היסוס, 'מת בטרם עת'. ואכן, אבי היקר, כך אני מרגיש – שהלכת מאיתנו בטרם עת. יכולת לתרום עוד רבות".

10:45 – נשיא ארצות הברית לשעבר, ביל קלינטון, אמר בהספדו: "המבקרים שלו האשימו אותו בנאיביות, בחולמנות, באופטימיות יתר. הם טעו בנאיביות: הוא ידע היטב מה הוא עושה עם האופטימיות שלו. הוא ידע היטב מה הוא עושה עם חלומותיו. הוא לא ויתר על דבר" – "שמעתי את נתניהו מדבר על החברות שלהם. היה ביניהם קמפיין מורכב מאוד, אבל שמעון תמיד שמר על הדלת פתוחה".

הוא הוסיף: "פרס דמיין את כל מה שכולנו יכולים לעשות, הוא התחיל את חייו כתלמיד והפך למורה ולחולם הגדול ביותר. הוא חי במצב של תדהמה מתמשכת מהפוטנציאל הבלתי נדלה של כולנו להתעלות על הכעסים, הפחדים והשנאה, להפיק את המרב מהיום ולרתום את ההבטחה של מחר. אין ספר שהיה קשה לפעול כך.

"להמשך חיינו, בכל פעם שאנחנו מגיעים למבוי סתום, כשאנחנו רוצים לעשות טוב -אבל היד שאנחנו מושיטים נפגשת רק במבט קר, אני רוצה שנזכור את החיוך של שמעון פרס – ונדמיין".

10:30 – ראש הממשלה אמר בהספדו כי "שמעון פרס זכה לא רק לתוחלת חיים, אלא גם לתכלית חיים. הוא היה שותף בכיר למפעל התחייה הלאומית של העם היהודי. בן לדור שיצא מעבודת לחירות, הכה שורש במולדת ואחז בחרב דוד כדי להגן עליה. הוא פעל גדולות ונצורות להבטיח את כוח המגן שלנו לדורות ועל כך נתונה לו תודת הדורות. ובמקביל, עשה כל מה שביכולתו בכל רגע מחייו הבוגרים להשיג שלום עם שכנינו. אין זה סוד ששמעון ואני היינו יריבים פוליטיים, אבל במהלך השנים נעשינו ידידים. אפילו ידידים קרובים".

10:15 – נשיא המדינה ריבלין אמר בהספדו: "היית לא רק איש החזון, אלא גם איש המעש. זכיתי לצפות בך בהשתאות, כשותף לבנייתה של מדינת ישראל. עבור שנינו מדינת ישראל לעולם לא תהיה מובנת מאליה. אבל הרבה בזכותך שמעון, עבורנו וגם עבור יריבנו, מדינת ישראל היא עובדה שאין עליה עוררין".

לקראת סוף נאומו, ביקש ריבלין סליחה מפרס. "שמעון, אודה ולא אבוש, ערב ראש השנה על מפתן קברך בחלקת גדולי האומה, גם סליחה צריך לבקש ממך", אמר. "מותר היה לחלוק עליך, אבל היו שנים שבהן נחצו קווים אדומים בין יריבות אידאולוגית לאמירות ומעשים שמקומם לא יכירם".

09:55 – הנשיא ריבלין מתחיל לשאת את דברי ההספד

משלחת יו"ר הרשות שהגיעה להר הרצל לחצה ידיים לראש הממשלה שהחליף עם אבו מאזן מספר מילים, כשנכנס הנשיא אובאמה לטקס, לחץ ידיים לאבו מאזן.

09:37 – ארונו של פרס הוכנס כעת לרחבת הטקס IMG-20160930-WA0077

IMG-20160930-WA0081בהר הרצל – שצפוי להתחיל רשמית בדקות אלו

09:35 – ראש הממשלה נכנס יחד עם הנשיא ונשיאת ביהמ"ש העליון נכנסים לטקס שצפוי להתחיל רשמית בעוד דקות אחדות

09:32 – הנשיא אובאמה נכנס כעת לטקס בהר הרצל

09:10 – יו"ר הרשות הפלסטינית הגיע להר הרצל

09:00 – ארונו של הנשיא התשיעי הגיע לפני דקות אחדות להר הרצל, הטקס הרישמי צפוי להתחיל בעוד כחצי שעה

08:35 – הסתיים הטקס המשפחתי ברחבת הכנסת, ארונו של שמעון פרס ז"ל יצא לפני זמן קצר מרחבת הכנסת בדרכו להר הרצל

08:30 – מפקד משטרת מחוז ירושלים: "כל מי שינסה להפריע, אם זה בפועל או בפוטנציאל, אנחנו נשבש לו את התכניות הללו כפי שהוא מנסה לשבש לנו – זה אירוע לאומי בכל קנה מידה והיינו רוצים שהוא יסתיים באופן מכובד ורגיש".

– 08:00 נשיא צרפת, פרנסואה הולנד, מזכיר המדינה, ג'ון קרי וראש ממשלת בריטניה לשעבר, טוני בלייר, נחתו בישראל. מי שנחת עוד קודם לכן הוא השיא ארצות הברית, ברק אובמה – האישיות הבכירה ביותר שתשתתף בטקס.

– 07:30 כביש 1 נחסם הרמטית לתנועה בשני הכיוונים עד לשעה 9:00. כביש 1 ייחסם לשני הכיוונים גם בתום ההלוויה, בין 12:30 ל-14:00. מהמשטרה נמסר כי ציבור הנהגים מתבקש להימנע מלהגיע לכביש 1 בשעות החסימה ומוסיף כי נוכח חסימתו, צפויים בשעות אלו עומסי תנועה כבדים בכבישים 6, 431, 38 ו-443.

שיירת הנשיא אובאמה שעשתה את דרכה בשיירה מנתב"ג לירושלים נתקעה למשך דקות ארוכות באזור מחלף הראל, בעקבות אוטובוס תקוע, כוחות משטרה צבאו על האוטובוס וקיימו בו בדיקה ביטחונית מקיפה. כעבור זמן קצר המשיכה השיירה בדרכה.

כאמור, מהשעה 7:30 עד 9:00 נסגר כביש 1 בצורה הרמטית הן בדרך לירושלים והן בנתיב הנגדי. כמו כן, מהשעה 12:30 ייסגר הכביש חזרה עד לשעה 14:00. במשטרה מבקשים מהנהגים שלא להגיע בשעות הנ"ל לכביש זה.

הדרך לירושלים תהיה רק דרך 443, אך גם הנוסעים דרך שם צריכים לתכנן את מועד נסיעתם בידיעה שכבישים אלו הולכים להיות עמוסים מהרגיל, כפועל יוצא מסגירת הכביש המרכזי לירושלים.

גם בתוך העיר צפויים עומסי תנועה כבדים בעקבות חסימת צירי תנועה רבים. מהשעה 7 בבוקר מחר ייחסמו לתנועת כלי רכב הצירים המובילים להר הרצל. במשטרה הבהירו כי כלי רכב שיחנו לאורך הצירים ייגררו.

להלן רשימת הרחובות והכבישים שייחסמו בתוך ירושלים: איש שלום, פרבשטין, שדרות הרצל מצומת המיתרים עד כיכר הולנד, שמואל בייט לכיוון הר הרצל, שד' הרצל, בית וגן ודרך הזיכרון. בנוסף ייחסמו הכבישים המובילים מבתי המלון לכיוון הר הרצל: אגרון, רמב"ן עד צומת בתי המלון, הכט והרצל.

The Knesset Honor Guard stand by the coffin of Former Israeli President Shimon Peres ahead of the ceremony held at the Knesset square where the pulic will be invited to pay their last respects before his burial, in Jerusalem, on September 29, 2016. Peres was hospitalized in the Sheba Medical Centre on Tuesday, September 13, 2016, after suffering a stroke, and passed away last night at the age of 93. Photo by Hadas Parushl/Flash90 *** Local Caption *** ????? ??? ???? ???? ????? ???? ???? ?????

בבנייני האומה נפתח מהבוקר חפ"ק של משטרת מחוז ירושלים, שבו נמצאים נציגי משטרה וכוחות ההצלה, משרד ראש הממשלה, משרד החוץ, מרכז ההסברה של עיריית ירושלים ועוד. מכאן מתנהל מבצע "כעת מחר", שהחל הבוקר עם הצבת ארונו של פרס ברחבת הכנסת כדי לאפשר להמוני האזרחים לחלוק לו כבוד אחרון. כ-8,000 שוטרים משתתפים במבצע המורכב, בפיקודו של מפקד המחוז ניצב יורם הלוי.

לצד אבטחת סגירת הכבישים המובילים לכנסת, בשעות האחרונות החלו לנחות בארץ מנהיגים מכל העולם וכוחות המשטרה מלווים אותם לבירה ולתל אביב. "המטרה שלנו היא לשמור על הסדר והביטחון של כל המשתתפים באירועים לצד שמירה על שגרת החיים של תושבי ירושלים", אמר ניצב אלון דואק, מפקד מרכז השליטה בבנייני האומה. "העמדנו מערכת הסעות מחניון אצטדיון טדי ומחניון גבעת התחמושת בחינם, כדי שאזרחים יוכלו להגיע בהסעה למתחמים לכנסת וככה נוכל להקל את העומסים באזור".

סגן ניצב שימי מרציאנו, מפקד תחנת עוז ממשטרת ירושלים, אמר כי מחר בבוקר ייסגרו לתנועה צירים בשל תנועת האישים, "אבל מחוץ לצירים אלה כל ירושלים תתנהל כבשגרה. מרכזי הקניות ימשיכו לפעול כרגיל לקראת החג, וכך גם קניון מלחה ואזור התעשייה תלפיות".

השר לביטחון פנים גלעד ארדן הבהיר כי "מדובר במבצע מורכב ביותר של המשטרה והיא נערכה אליו תוך זמן קצר. התרשמתי שההיערכות היא מקצועית והמוכנות גבוהה אך עדיין אנו בתקופה רגישה, הכוללת פיגועי יחידים והסתה ברשתות החברתיות. לכן, המשטרה נדרשת לאפשרות תגובה לכל תרחיש והציבור נקרא לערנות".

The Knesset Honor Guard carries the coffin of Former Israeli President Shimon Peres ahead of the ceremony held at the Knesset square where the pulic will be invited to pay their last respects before his burial, in Jerusalem, on September 29, 2016. Peres was hospitalized in the Sheba Medical Centre on Tuesday, September 13, 2016, after suffering a stroke, and passed away last night at the age of 93. Photo by Hadas Parushl/Flash90 *** Local Caption *** ????? ??? ???? ???? ????? ???? ???? ?????

המפכ"ל רוני אלשיך אמר בתום דיון הערכת מצב: "משטרת ישראל נערכה בשיתוף פעולה מצויין עם כל הגורמים הנוגעים בדבר: צה"ל, משרד הביטחון, כיבוי אש, מד"א ומשרדי הממשלה. תיאום ושיתוף פעולה הכרחיים להצלחת האירוע כולו תוך שמירה על שלום הציבור ומתן אפשרות לקיום מרקם חיים תקין. כל זאת נעשה במקביל להיערכות כוחות המשטרה בכל רחבי הארץ לאירועי חגי תשרי, אירועים וביטחון שוטף".

רשימת המנהיגים שישתתפו בהלוויה:

הראשון להגיע היה נשיא ארה"ב לשעבר ביל קלינטון, שנחת הבוקר בנמל התעופה בן גוריון. קלינטון הגיע לארץ במטוסו הפרטי של איש העסקים חיים סבן. בראש המשלחת האמריקנית הרשמית יעמוד נשיא ארה"ב ברק אובמה, שיגיע לפנות בוקר לישראל עם מזכיר המדינה ג'ון קרי והיועצת לביטחון לאומי סוזן רייס.

הרכבת האווירית לארץ כוללת את מלך ספרד פליפה השישי, נשיא צרפת פרנסואה הולנד, נשיא אוקראינה פטרו פורושנקו, נשיא בולגריה רוסן פלבנלייב, נשיא גרמניה יואכים גאוק, נשיא טוגו פאורה אסוזימה פרסה, נשיא סרביה טומיסלאב ניקוליץ', נשיא פולין אנדז'יי דודה, נשיא חוף השנהב אלאסן אואטרה, נשיא קפריסין ניקוס אנסטאסיאדיס, נשיא רומניה קלאוס יוהאניס, נשיאת קרואטיה קולינדה גרבר קיאטרוביץ', נשיא שוויץ יוהן שניידר אמאן, נשיא סלובניה בורוט פאהור ונשיא יוון פרוקופיס פבלופולוס.

מקרב ראשי הממשלות יגיעו ראש ממשלת קנדה ג'סטין טרודו, ראש ממשלת איטליה מתאו רנצי, ראש ממשלת אסטוניה טאבי רוייבאס, ראש ממשלת בלגיה שארל מישל, ראש ממשלת הולנד מארק רוטה, ראש ממשלת הונגריה ויקטור אורבך, ראש ממשלת מונקו סרג' טלה, ראש ממשלת מקדוניה אמיל דימיטרייב, ראש ממשלת סלובקיה רוברט פיקו, ראש ממשלת שבדיה סטפן לפבן, ראש ממשלת אתיופיה היילמריאם דסלן וראש ממשלת פינלנד יוהה סיפילה.

בין שרי החוץ: שר החוץ של אוסטריה סבסטיאן קורץ, שר החוץ של איטליה פאולו ג'נטילוני, שר החוץ של אירלנד צ'ארלס פלנגאן, שר החוץ של אנגליה בוריס ג'ונסון, שר החוץ של גיאורגיה מיכאל דראשווילי, שר החוץ של גרמניה פרנק-וולטר שטיינמאייר, שר החוץ של דנמרק כריסטיאן ינסן, שרת החוץ של האיחוד האירופי פדריקה מוגריני, שר החוץ של ברזיל חוזה סרה, שר החוץ של נורבגיה בורגה ברנדה, שר החוץ של ספרד חוזה מנואל גרסיה מרגלו, שר החוץ של פורטוגל אוגוסטו סנטוס סילבה, שר החוץ של צרפת ז'אן-מארק אירו, שר החוץ של קנדה סטפן דיון ושרי החוץ של ליטא, חוף השנהב, קניה, קונגו, רואנדה וצ'כיה.

The Knesset Honor Guard stand by the coffin of Former Israeli President Shimon Peres ahead of the ceremony held at the Knesset square where the pulic will be invited to pay their last respects before his burial, in Jerusalem, on September 29, 2016. Peres was hospitalized in the Sheba Medical Centre on September 13, 2016, after suffering a stroke, and passed away yesterday morning at the age of 93. Photo by Miriam Alster/Flash90 *** Local Caption *** ????? ??? ???? ???? ????? ???? ???? ?????

רשימת הנשיאים וראשי ממשלה לשעבר כוללת את ביל קלינטון האמריקני, ניקולא סרקוזי הצרפתי, גורדון בראון, טוני בלייר ודיוויד קמרון הבריטים, ג'ורג' פפאנדראו היווני וסטיבן הרפר הקנדי. ראש הרשות הפלסטינית אבו מאזן יגיע בראש משלחת של ארבעה בכירים פלסטינים. ממדינות ערב יגיעו שר החוץ המצרי סאמח שוכרי וסגן ראש הממשלה הירדני ג'וואד אל ענאני. בנוסף יגיעו תת שר החוץ של טורקיה פרידון סניאורלו. מלך מרוקו ישלח את היועץ שלו לענייני יהודים אנדריי אזולאי.

בכירים אחרים מהעולם בהלוויה: הנסיך צ'ארלס, מושל אוסטרליה פיטר קוסגרוב, דוכס לוקסמבורג הנרי, מזכ"ל נאט"ו ינס סטולטנברג; סגן ראש ממשלת סינגפור תרמאן שאנמוגאראטנאם, נשיא מועצת אירופה דונלד טוסק, מושל ניו ג'רזי כריס כריסטי, מושל ניו יורק אנדרו קואומו, משלחת הוותיקן בראשות הארכיבישוף אנטוניו פרנקו, ראש העיר פריז אן אידלגו, משלחת אונסק"ו בראשות מזכ"לית אונסקו אירנה בוקובה ומשלחת סינית בראשות שר המדע והטכנולוגיה וואן גאנג.