המראות הכואבים ברחבת הכותל המערבי הבוקר גרמו גם לראש הממשלה לחרוג ממנהגו ולתקוף את הרפורמים והקונסרבטיבים • "הפרה החד-צדדית של הסטטוס-קוו בכותל שפוגעת במאמצינו המתמשכים להגיע לפשרה"

אפילו נתניהו מבין שהם הגזימו: אם הרפורמים הצליחו "להרגיל" את הציבור לפרובוקציות החודשיות שלהם ברחבת הכותל, הרי שההתפרעות והביזיון אותו חוללו הבוקר ברחבה גורם גם למי שחוששים להגיע איתם לעימות – לגנות בצורה ברורה את התנהלותם.

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, שהעדיף כל העת ללכת סחור סחור ובלבד שלא להתעמת ישירות עם מי שנתמכים בידי רבים מיהודי (ועשירי) ארה"ב, חורג הבוקר ממנהגו ומגנה בתקיפות את ההתרחשויות.

"האירועים המצערים שהתרחשו היום ברחבת הכותל לא תורמים לקידום פתרון מוסכם להסדרי התפילה במקום", נאמר בהודעה שפרסמה לשכת נתניהו.

בהודעה נאמר עוד כי "ראש הממשלה ויו"ר הכנסת הדגישו אתמול בפני מנהיגי הזרמים הלא-אורתודוקסיים שזה הזמן להידברות ולא לחיכוך…ההפרה החד-צדדית של הסטטוס-קוו בכותל פוגעת במאמצינו המתמשכים להגיע לפשרה"

בוידאו: ברכת כהנים ברחבת הכותל המערבי בחול המועד סוכות האחרון

מוקדם יותר התייחס בכאב רב הכותל, הרב שמואל רבינוביץ, לדברים ואמר: "נשות הכותל פגעו היום באלפי מתפללים ומתפללות, כשקיימו תפילה מעורבת הפגנתית בתוך עזרת הנשים, וביזו ספרי תורה כשהעבירו אותם מיד ליד כאחרון החפצים".

הרב רבינוביץ הוסיף: "מתוך חרדה עמוקה מפגיעה בספרי התורה הרבים שהובאו במסגרת ההפגנה, הנחיתי את סדרני הקרן למורשת הכותל המערבי שלא להתעמת עם המפגינות, על אף שהפירו באופן ברוטלי לא רק את הנחיית היועץ המשפטי לממשלה, אלא כל הנחיה וכל מנהג של הכותל המערבי מאז ומעולם. הלב נקרע למראה ספרי תורה, הקדושים מכל קדושה, נישאים כשלטי הפגנה. מעולם לא היה כדבר הזה. אוי מה היה לנו".

לדבריו, "עשרות גברים זרים בעזרת הנשים, צעקות מפגינים וצלמי תקשורת – אלה מחזות שקורעים כל לב יהודי. האם זהו הכותל שלנו? המקום ממנה לא זזה שכינה? יבורכו רוב מתפללי הכותל, שנענו לפנייתי שלא נגררו לפרובוקציה, ולא העניקו לנשות הכותל הקיצוניות את התמונות המזעזעות של יהודים מתכתשים אלה עם אלה למרגלות שרידי בית המקדש; אבל, לדאבוני, הצליחו נשות הכותל לצרף אליהן להפגנה הפעם גם מנהיגים מן התנועות היהודיות הליברליות בארה"ב".

"אחיי היהודים, הכותל המערבי והעם היהודי זועקים היום 'די!' האם אינכם רואים כיצד נשות הכותל גוררות את כולנו בדרך ללא מוצא. דרך של קנאות, של אלימות, של הפגנות, של מלחמת אחים עד לסוף המר?! עד מתי?! הכותל המערבי הוא מקום קדוש. מקום של תפילה. מקום של אחדות. מיליוני מבקרים ומתפללים בכותל המערבי מעידים בכל יום כי זהו רצונו של רובו המוחלט של העם היהודי. עיני העם היהודי כולו נשואות אלינו היום לעצור את המגפה", סיים הרב רבינוביץ' את דבריו.