יוון, קפריסין ואיטליה הציעו לשלוח מטוסי כיבוי שיצטרפו למאמצי כוחות הכיבוי הישראלים להשגת שליטה על שריפות הענק שפרצו, חלקם ככל הנראה כתוצאה מהצתות מכוונות, ומתפשטות במהירות בשל תנאי מזג האוויר והרוחות העזות

הגרוע מכל עוד לפנינו? כך לכל הפחות טוען גורם בכיר האומר: "אנו מעריכים שמחר יהיה היום הקשה ביותר מבחינת מזג האוויר והרוחות. תיתכן אפשרות שמטוסי הכיבוי לא יספיקו לנו, ולכן נבדקת גם האפשרות שנידרש לסיוע של מטוסי כיבוי ממדינות אחרות על בסיס שיתופי פעולה בעבר".

השר לביטחון הפנים, גלעד ארדן, אמר כי נבחנת אפשרות לממש את הסכמי הסיוע ההדדי עם יוון וקרואטיה ולהביא לארץ מטוסי כיבוי מהן במידה ויידרש. לדבריו, ההחלטה תתקבל "בהתאם למספר זירות האש ובהתאם לזמינות ההגעה של מטוסי הכיבוי הזרים". החשש להישנות השריפות נובע בעיקר מתנאי מזג האוויר – היובש הקיצוני והרוחות החזקות שמנשבות.

על פי תחזית מזג האוויר, הלילה יהיה יבש מאוד ואחוזי הלחות ינועו בין 10%-15%. מחר יהיו 10% לחות לאורך החוף, הרוחות יגיעו לשיאן ויהיה קר ויבש מאוד, מה שעלול להוביל להתלקחות של גיצים משריפות שכבר כובו.‎ יצוין כי על פי החשד, לפחות חלק מהשריפות הוצתו במכוון, וחלקם ככל הנראה על ידי ערבים שעשו זאת ממניע לאומני.

כך נראו הלהבות מתוך טייסת הכיבוי המשטרתית:

הבוקר פנה השר ארדן לשלטונות קפריסין, יוון וקרואטיה איתן יש לישראל הסכמי סיוע הדדי בכיבוי שריפות. השר ארדן שאל אם ייאותו לשלוח במידת הצורך מטוסי כיבוי לישראל לנוכח החשש שהשריפות הגדולות יימשכו גם ביומיים הקרובים. יוון וקפריסין השיבו בחיוב לבקשה ובמפתיע הגיעה גם פנייה מאיטליה שהודיעה, אף שלא התבקשה, שגם היא מוכנה לשלוח לישראל מטוסי כיבוי. כעת אמור ארדן להתייעץ עם גורמי מקצוע וגורמים נוספים בממשלה אם לממש את ההסכמה.

על פי דיווחים כעת ממקורבים לראש הממשלה בנימין נתניהו, ראש הממשלה שוקל את קבלת הסיוע. ההצעה התקבלה בהתאם להסכמים שנחתמו בין המדינות, וההחלטה תתקבל בתום הערכת המצב. עם זאת, במערך הכבאות אמרו כי אין צורך לעת עתה בסיוע אווירי.

ברשות הכיבוי הוקם אמש צוות מיוחד של מחוז חוף, שיחקור את נסיבות דליקת הענק. הצוות יבדוק בין השאר חשד שהשריפה נגרמה בשל הצתה מכוונת. "אנחנו לא שוללים אפשרות להצתה, לצד אפשרויות אחרות", אמר אריה רגב, מ"מ מפקד מחוז חוף ברשות הכיבוי. "יש המון שריפות באזור שפעלנו לכבותן. תנאי מזג האוויר מוסיפים להיות קיצוניים ואנחנו ערוכים עם אנשי הכיבוי לקראת התקופה הקרובה".

עדכון: ראש הממשלה בנימין נתניהו והשר לבטחון הפנים גלעד ארדן החליטו בתום הערכת מצב כי בשל המשך הרוחות הצפויות בימים הקרובים והתגברות הדליקות ברחבי הארץ, לקבל את הסיוע האווירי מהמדינות יוון, קפריסין, איטליה, ואולי אף לפנות לבקשת עזרה מטורקיה, על מנת להשתלט על להבות הענק.