האם הנשיא בעד כירסום הסכם הסטטוס קוו? נשיא המדינה ראובן ריבלין הצהיר הערב כי הוא תומך "בהעברת החלטות בנושאי דת מהרמה הארצית לרמה המקומית" • לדבריו "אילו היו מושיבים את תושבי בני ברק ותל אביב הרחק מאור הזרקורים, היו מצליחים להגיע להסכמות בנושאים מהותיים רבים" • ריבלין סבור כי על עניינים רגישים כגון כשרות, חמץ ושבת להיפתר במליאת מועצת העיר

האם נשיא המדינה ראובן ריבלין שהתיימר בתחילת דרכו הנשיאותית להציג עצמו כמי שמקובל על כלל המגזרים במדינה ונכשל בכך, פותח הערב חזית עם היהדות החרדית?

בדברים שנשא הערב בכנס בירושלים התייחס הנשיא למאבקים בנושאי דת כפי שעולים מעת לעת ואמר כי לדעתו, על בנושאי תחבורה ציבורית בשבת לעבור מהממשלה לשיקול הרשויות המקומיות.

אינני מבקש לפתור את כל מה שלא פתיר, רק מבקש לתהות שמא ייתכן ובאה העת להעתיק את הויכוח בנושאי דת ומדינה מן המישור הממלכתי אל המישור האזורי והקהילתי. אולי, רק אולי, נצליח לייצר פשרות טובות יותר לכל הצדדים ולכל השבטים, אם ניתן לכמה שיותר מהמגזרים את מבוקשם הכמעט מלא".

לדבריו, "הרי ממילא ברור שכאשר תחבורה ציבורית בשבת היא שאלה לאומית, אנו נגררים למשחק סכום אפס ידוע מראש בין 'מדינת תל אביב' ל'מדינת בני ברק'."

הנשיא סבור כי לו רק הדבר היה מתאפשר, הפיתרון לוויכוחים האינסופיים הללו יכלו להסתיים באמצעות שיג ושיח בין הצדדים. לדבריו, "הערים בני ברק ותל אביב יכולות לקיים ביניהן יחסי שכנות מצוינים כשרק ניתן להן את המנדט לקבל החלטות נכונות ומותאמות עבורן, הרחק מאור הזרקורים, הספינים והאילוצים הפוליטיים. ואמנם, חלק מהסדרי התנועה ביום השבת כבר מגלמים להלכה היגיון לוקאלי זה".

הנשיא תהה אם לא הגיעה העת "שאופי ומידת הביטוי של הצביון היהודי בספירה הציבורית – כשרות, חמץ ושבת ועד הפרדה מגדרית ייקבע בעיקר ברמה המקומית, העירונית ואף השכונתית, ולא רק ברמה הלאומית. כך למשל, מדוע שהסדרי התחבורה הציבורית בשבת יידונו ברמה הלאומית, ולא יוסדרו באמצעות חברות ופתרונות אזוריים?".

יחד עם זאת הנשיא ביקש 'להרגיע' את ציבור שומר המסורת בישראל והדגיש כי הפרדת דת ומדינה לא תתרחש במדינת ישראל היהודית והדמוקרטית.

הנשיא סיים את דבריו בתקווה כי "בין הדחיקה המוחלטת של הדת מן הפרהסיה, לבין הכפפתה המלאה של המדינה לסמכותה של הרשות הדתית, ישנה דרך שלישית".

בתגובה לדברי הנשיא תקף חבר הכנסת מיקי זוהר מיוזמי "חוק השבת" את הדברים ואמר, כי מדינת ישראל מוגדרת על פי החוק כיהודית ודמוקרטית ועל פי דרך זו על המדינה לפעול, לא נוכל לאפשר לראשי רשויות להתעלם מהרעיון היהודי המצריכה להנחות את כולנו".