הנציגות החרדית מקבלת בשאט נפש את דברי הבלע של הנשיא ריבלין המבקשים לחולל שינוי עמוק בכל הקשור לקיום ה"סטטוס קוו" בענייני דת ומדינה - ח"כ אשר: "רצונו של הנשיא, לרקוד על עשר חתונות בו זמנית אינו ראוי" - מתפקידו של הנשיא לאחד את העם ולא להיפך" • בית הנשיא צפוי לפרסם הבהרה

היהדות החרדית קיבלה בשאט נפש את התערבותו הבוטה של נשיא המדינה ראובן ריבלין בגין דבריו שנאמרו אמש בכינוס ה'ספריה הלאומית', שם התבטא באופן שהשתמע כי הוא בעד שינויים מרחיקי לכת בסטטוס קוו בענייני דת ומדינה.

הדבר בא לידי ביטוי במתקפה חסרת תקדים נגד הנשיא בכלל היומונים החרדים, וכן בהתבטאויות קשות של הנציגות החרדית נגד התערבותו של הנשיא בסוגיות ציבוריות השייכות לכנסת ולממשלה.

ח"כ אורי מקלב סבור כי "הדברים הפוגעניים של נשיא המדינה הם עקירת קודשי ישראל, אין מדובר בשאלה של סטטוס קוו, זה מבקש לעקור את הכל".

גם שר הבריאות יעקב ליצמן ביקר את דברי ריבלין והביע מחאתו הנמרצת נגד הדברים, "אין מקום לשינויים בנושאים מקודשים", הבהיר ליצמן.

ואילו ח"כ יעקב אשר עמד על משמעות דברי הנשיא המהווה סמל שמתפקידו לאחד את העם, "הנשיא חצה גבול – דבריו בעד תחבורה ציבורית בשבת מיותרים ואינם מעשיים".

"הרצון של הנשיא לנסות ולרקוד על עשר חתונות בו זמנית אינו ראוי". אם הנשיא מהווה 'סמל', הרי שעליו לדאוג ולחזק את גם שאר סמלי העם היהודי".

ח"כ גפני שגינה בחריפות את דבריו של ריבלין, אף קרא לו לחזור בו מהדברים.

מבית הנשיא נמסר כי הדברים הובנו שלא כהלכה וכי הבהרה בענין תתפרסם בהמשך.

כזכור, אמש התפרסמו דבריו של נשיא המדינה שבנאום בפורום שנערך בספריה הלאומית בירושלים, התבטא על הצורך ברפורמות מרחיקות לכת בנושאי דת.

כך למשל אמר ריבלין, כי "ברור שכאשר תחבורה ציבורית בשבת היא שאלה לאומית, אנו נגררים למשחק סכום אפס ידוע מראש בין 'מדינת תל אביב' ל'מדינת בני ברק'."

לפיכך הפתרון לנושא בעיניו הוא, "שאופי ומידת הביטוי של הצביון היהודי בספירה הציבורית – כשרות, חמץ ושבת ועד הפרדה מגדרית ייקבע בעיקר ברמה המקומית, העירונית ואף השכונתית, ולא רק ברמה הלאומית.