בצל הקשיים במו"מ על חוק ההסדרה, נערכים במשטרת ישראל, בשיתוף צה"ל ומג"ב, למבצע הרגיש לפינוי עמונה כבר בשבועות הקרובים • "נעשה הכל כדי שהמראות מ-2006 לא יחזרו על עצמם" • כך זה יקרה

"גן נעול": זה שם המבצע שהעניקו במשטרה למבצע לפינוי עמונה – אם וכאשר המהלך יצא לפועל. חשוב לציין כי הקשיים במו"מ על חוק ההסדרה הופכים את סיכויי הישום של המבצע לגבוהים מאוד.

אתר 'וואלה' חושף את האופן שבו נערכים כוחות הביטחון לפינוי ואת מערך הכוחות למשימה המורכבת. ע"פ הדיווח, מדובר בסדר גודל של 1300 שוטרים ואנשי ביטחון שיחולקו ל-3 מעגלים.

"מפקד המעגל הראשון והפנימי יהיה מפקד מחוז ש"י, ניצב משה ברקת. תחת פיקודו, יפעלו בתוך היישוב עמונה לפחות שתי מפקדות משימתיות שיורכבו משוטרים כחולים. מדובר בשוטרי סיור בלשים וחוקרים, שיגיעו כולם למשימה לבושים במדים ללא נשק וללא אלות. לצדם יפעלו כוחות של לוחמי יס"מ ויחידות מיוחדות שאמורים להעניק מעטפת פנימית לכוחות אם יתרחשו אירועי קיצון.

מפקד המעגל השני יהיה מפקד מג"ב, ניצב קובי שבתאי. במעגל זה שייסוב סביב המאחז יתפרסו כוחות המפקדות המשימתיות של מג"ב. תפקידם יהיה לבודד את היישוב כדי לאפשר את פעילות הכוחות בתוכו.

במעגל השלישי והמרוחק מהיישוב יתפרס הכוח שיורכב כולו מחיילי צה"ל, תחת פיקודם של קציני האוגדה. תפקיד הכוח יהיה לבודד את עמונה ולמנוע הגעה של מפגינים וגורמים מבחוץ שיבקשו למנוע את הפינוי", נאמר בדיווח.

עוד דווח כי כל אדם מפונה או מפר סדר יטופל על ידי ארבעה שוטרים. באימונים התנסו השוטרים באחיזות כך שכל שוטר תופס את אחד מגפיו של האיש והוא פונה בשכיבה כששני שוטרים אוחזים ברגליים ושניים אחרים בידיו מאחור.

במשטרה מבהירים כי הם נחושים למנוע את המראות הקשים מפינוי 9 הבתים בישוב ב-2006. "הפעם זה יתנהל ברגישות מקסימלית", מבטיחים גורמים המעורבים בהכנות.