בעקבות השערוריות האחרונות, סגן שר הבריאות, יעקב ליצמן, דורש להקים ועדה שתבדוק את התנהלות המכון לרפואה משפטית ושל העומד בראשו, פרופ' יהודה היס • הועדה תגיש את הממצאים בתוך 30 יום

סגן שר הבריאות, יעקב ליצמן, הורה לבדוק את התנהלותו של פרופ' יהודה היס והמכון לרפואה משפטית שבראשו הוא עומד. ההחלטה על הבדיקה מגיעה בעקבות שורה של ליקויים ומחדלים שהתגלו במהלך מבצע "מנוחה בכבוד" של משרד הבריאות, בה אמורים להיקבר למעלה מ-8,000 איברים שנשארו במכון לרפואה משפטית ללא ידיעת המשפחות.

ההערכות שונות בסביבת סגן השר מדברות על כך שבכוונתו לפטר את פרופ' היס בשל כשלים אלה.

קרא עוד:

[postim]

אם עד לפני מספר שנים רק הציבור החרדי ונציגיו פעלו נגד היס, היום, גם חלק מהנציגים מהציבור הכללי, וכן הגורמים המקצועיים, מבינים כי התנהלותו של היס הינה שערורייתית בכל קנה מידה.

כאמור, בימים אלו מוביל משרד הבריאות את מבצע "מנוחה נכונה", שנועד להביא להטמנה של למעלה מ-8,000 רקמות ואיברים שנותרו במכון בין השנים 2000-2011, חלקם אף ללא ידיעת בני המשפחות של המנוחים.

רק לפני כשבוע נודע כי איברים מסוימים של בנו של דניס אייזן, שהורשע בהריגת בנו בשנת 2000, על סמך עדותו של פרופ' היס כי הבן מת משבר בגולגולת, נמצאו במכון.

האב טען לכל אורך הדרך כי הסיבה למוות היא מום בלב של הבן, אולם כשביקשה הפרקליטות לערער על ההחלטה אמר פרופ' היס כי איברי הבן נקברו ב-2002 ובעקבות זאת הרשעת האב נשארה על כנה.

במסגרת המבצע שעורך כעת משרד הבריאות התגלה כי מוחו ולבו של הבן הושארו במכון ולא נקברו. בעקבות זאת קראה הסנגוריה הציבורית ליועץ המשפטי לממשלה לפתוח בחקירה. המקרה הנ"ל הוא כנראה 'הקש ששבר את גב הגמל', וגם משרד הבריאות החליט להיפטר מפרופ' היס. עם זאת, צריך עדיין לחכות לממצאי הבדיקה.

בהודעה שפרסם היום (ב') משרד הבריאות נמסר כי "בעקבות הליקויים והמחדלים המנהלתיים שהתגלו בהתנהלותו של המכון הלאומי לרפואה משפטית, תוך כדי העבודה המקיפה שעורך המשרד במסגרת תוכנית 'מנוחה בכבוד', הורה היום סגן שר הבריאות, ח"כ הרב יעקב ליצמן, למנכ"ל משרד הבריאות, פרופ' רוני גמזו, לערוך בחינה מעמיקה של ליקויים ומחדלים אלו בכלל, ואת התנהלותו המנהלית והאדמיניסטרטיבית של פרופ' יהודה היס בפרט. הבדיקה תיערך בתיאום מלא עם לשכת היועץ המשפטי לממשלה. סגן השר ביקש לקבל בתוך 30 יום את ממצאי הבחינה, כולל המלצות למסקנות אישיות במידת הצורך", כך על פי ההודעה.